Bloomberg: Holandia gotowa wysłać myśliwce F-16 na Ukrainę

Holandia prawdopodobnie wyśle swoje myśliwce F-16 na Ukrainę, po tym jak ukraińscy piloci przejdą szkolenie z obsługi tych maszyn - pisze agencja Bloomberg, powołując się na dwie osoby zbliżone do decyzji w tej sprawie.

Publikacja: 26.05.2023 13:04

Myśliwiec F-16

Myśliwiec F-16

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 457

Holenderski rząd znajduje się w forpoczcie międzynarodowej koalicji działającej na rzecz dostarczenia zachodnich myśliwców Ukrainie, czego Kijów domaga się od miesięcy, uzasadniając potrzebę pozyskania myśliwców F-16 koniecznością ochrony swojego nieba i miast przed atakami rakietowymi Rosji.

W ubiegłym tygodniu prezydent USA Joe Biden, na szczycie G-7 w Japonii, wyraził zgodę, by Ukraińcy zaczęli szkolić się na myśliwcach produkcji USA.

USA zaczęły też sygnalizować, że choć same nie dostarczą myśliwców F-16 Ukrainie to jednak nie będą blokować możliwości reeksportu na Ukrainę myśliwców F-16 posiadanych przez inne kraje.

Szkolenia ukraińskich pilotów z obsługi zachodnich myśliwców mają rozpocząć się wkrótce w Wielkiej Brytanii. Ukraińcy mają też szkolić się z obsługi F-16 w Polsce i Belgii. Aktywnie w koalicji na rzecz pozyskania F-16 dla Ukrainy działa również Dania.

Czytaj więcej

Co z F-16 dla Ukrainy? Najpierw piloci, potem samoloty

Holandia - jak podaje Bloomberg - miała już rozpocząć rozmowy z sojusznikami na temat wysłania F-16 na Ukrainę - twierdzi jeden z rozmówców Bloomberga. Jednak - jak zaznacza - proces szkolenia ukraińskich pilotów i stworzenia możliwości obsługi naziemnej myśliwców F-16 na Ukrainie może zająć miesiące.

Holandia posiada 42 myśliwce F-16 w swoim arsenale, 24 z nich jest obecnie wykorzystywanych przez holenderską armię i nie może być wysłanych na Ukrainę do połowy 2024 roku. 12 z 18 pozostałych myśliwców ma być sprzedanych firmie Draken International, ale Holandia opóźniła ich przekazanie do grudnia, nie wyjaśniając dlaczego.

42

Tyle myśliwców F-16 ma Holandia

Z informacji Bloomberga wynika, że Ukraina może otrzymać część myśliwców przeznaczonych na sprzedaż lub niektóre z 24 używanych obecnie przez holenderską armię myśliwców, które mogłyby trafić na Ukrainę w 2024 roku.

Rzeczniczka resortu obrony Holandii mówiła w czwartek, że rząd Holandii rozważy wysłanie F-16 Ukrainie w późniejszym terminie. Dodała, że obecnie priorytetem jest szkolenie pilotów.

W maju premier Holandii, Mark Rutte mówił, że nie powinno być żadnego "tabu" w kwestii wysyłania myśliwców na Ukrainę. Kancelaria Premiera Holandii odmawia komentarza ws. dostaw F-16 dla Ukrainy.

Holandia przekazała jak dotąd Ukrainie wsparcie wojskowe warte 1,6 mld dolarów.

Konflikty zbrojne
Brytyjski wywiad: Wojska Ukrainy prowadzą "znaczące operacje" na froncie
Konflikty zbrojne
Członkowie komisji Kongresu wezwali Biały Dom do natychmiastowego dostarczenia Ukrainie pocisków ATACMS
Konflikty zbrojne
Rosja buduje wspólnie z Iranem fabrykę dronów. Produkcja może ruszyć na początku roku
Konflikty zbrojne
Generał Waldemar Skrzypczak: Główne uderzenie na południe będzie oznaczać duże straty dla Ukrainy
Konflikty zbrojne
Rosjanie w Warszawie o wojnie z Putinem i nowej Rosji