Zdjęcia satelitarne z kompleksu nuklearnego Korei Północnej. Wysoka aktywność

Zdjęcia satelitarne wskazują na dużą aktywność w głównym ośrodku nuklearnym Korei Północnej - poinformował w sobotę amerykański think tank 38 North. Wcześniej Kim Dzong Un nakazał zwiększenie produkcji paliwa do bomb w celu rozbudowy arsenału nuklearnego.

Publikacja: 02.04.2023 07:59

Kim Dzong Un

Kim Dzong Un

Foto: AFP

Waszyngtońscy analitycy z 38 North poinformowali, że aktywność, którą zaobserwowano, na podstawie zdjęć z 3 i 17 marca, może wskazywać, że eksperymentalny lekki reaktor wodny (ELWR) w zakładzie w Jongbjon jest bliski ukończenia i przejścia do stanu operacyjnego.

W raporcie stwierdzono, że na zdjęciach widać, iż reaktor o mocy 5 megawatów w Jongbjon nadal działa i że rozpoczęto budowę budynku pomocniczego wokół ELWR. Ponadto wykryto zrzuty wody z systemu chłodzenia tego reaktora. Rozpoczęto również nową budowę wokół zakładu wzbogacania uranu w Jongbjon, prawdopodobnie w celu zwiększenia jego możliwości.

"Te wydarzenia wydają się odzwierciedlać ostatnią dyrektywę Kim Dzong Una, aby zwiększyć produkcję materiałów rozszczepialnych w kraju w celu rozszerzenia arsenału broni jądrowej" - dodano w raporcie, odnosząc się do północnokoreańskiego przywódcy.

Czytaj więcej

USA: Moskwa i Pjongjang szykują umowę. Broń dla Rosji, żywność dla Korei?

We wtorek Korea Północna ujawniła nowe, mniejsze głowice jądrowe i zapowiedziała, że będzie produkować więcej materiałów jądrowych nadających się do produkcji broni, aby rozszerzyć swój arsenał, jednocześnie potępiając intensyfikację ćwiczeń wojskowych Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych.

Państwowe media podały, że Kim nakazał produkcję materiałów do produkcji broni w " długoterminowy sposób", aby zwiększyć arsenał nuklearny kraju "wykładniczo".

Nie wiadomo, czy Korea Północna w pełni opracowała zminiaturyzowane głowice nuklearne potrzebne do zmieszczenia na mniejszych pociskach, a analitycy mówią, że doskonalenie takich głowic najprawdopodobniej byłoby kluczowym celem, jeśli wznowi testy nuklearne po raz pierwszy od 2017 roku.

Korea Południowa i Stany Zjednoczone ostrzegały od początku 2022 roku, że Korea Północna może w każdej chwili wznowić testy nuklearne.

Konflikty zbrojne
Armenia - Azerbejdżan: Jeden krok do nowej wojny
Konflikty zbrojne
Prezydent Zełenski: Decyzje zostały podjęte
Konflikty zbrojne
Szef Sztabu Generalnego armii Czech nie wyklucza wojny NATO z Rosją
Konflikty zbrojne
Petersburg wyda ponad 170 mln rubli na reklamę służby wojskowej
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Putin zezwala na przeprowadzenie wyborów na anektowanych terytoriach Ukrainy
Konflikty zbrojne
Łukaszenko o "broni atomowej dla wszystkich", którzy dołączą do Rosji i Białorusi