Ukraiński generał: Rosja się nie zatrzyma, będzie dalej podbijać Ukrainę

Rosjanie będą dążyć do zajmowania kolejnych części terytorium Ukrainy, by stworzyć strefy buforowe zapewniające "bezpieczeństwo" wcześniej zajętych terenów - mówił w rozmowie z RBK Ukraina stojący na czele Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Serhij Najew.

Publikacja: 20.03.2023 10:46

Ukraińscy artylerzyści

Ukraińscy artylerzyści

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 390

Zdaniem gen. Najewa, mimo braku sukcesów na froncie, kierownictwo Federacji Rosyjskiej "nie porzuca prób ustanowienia kontroli nad całym terytorium Ukrainy".

Rosjanie będą tworzyć na Ukrainie "strefy buforowe"

- Wróg nadal prowadzi działania ofensywne na określonych kierunkach, w celu całkowitego zajęcia obwodów donieckiego i ługańskiego. W tym samym czasie, na innych tymczasowo okupowanych terenach, mówiąc wprost - w obwodach chersońskim i zaporoskim, sprowadza sprzęt do budowy linii defensywnych i zwiększa zgrupowanie (sił) kosztem zmobilizowanych żołnierzy. W przyszłości agresor będzie chciał zająć nowe terytoria, aby stworzyć strefy buforowe zapewniające "bezpieczeństwo" na okupowanych terytoriach Ukrainy, które są już włączone do Federacji Rosyjskiej - mówił ukraiński generał.

Czytaj więcej

17 tysięcy nazwisk. Dziennikarze potwierdzili tożsamość Rosjan zabitych na Ukrainie

Według niego główny wysiłek ukraińskiej armii w 2023 roku będzie skupiać się na powstrzymywaniu natarcia Rosjan i przeciwdziałaniu zajmowaniu przez nich nowych terenów na Ukrainie.

- Musimy, po pierwsze, wyczerpać wroga i zadać mu maksymalne straty w ludziach i sprzęcie. Po drugie, musimy zwiększać nasz własny potencjał bojowy i tworzyć warunki do działań ofensywnych, których celem będzie wyzwalanie okupowanych terenów. Będziemy także prowadzić działania stabilizacyjne na wyzwolonych terenach na północnym i południowo-zachodnim kierunku - stwierdził gen. Najew.

Masowe ataki rakietowe: Co jest celem Rosjan?

Ukraiński generał mówił, że ukraińskie jednostki biorące udział w walkach muszą być wyposażane w "najnowocześniejsze uzbrojenie" zarówno krajowej, jak i zachodniej produkcji. Równolegle z dostawami nowych systemów uzbrojenia z Zachodu konieczne jest "aktywne szkolenie żołnierzy z udziałem specjalistów wojskowych z krajów partnerskich" - dodał.

Gen. Najew spodziewa się też dalszych ataków rakietowych Rosji na cele infrastruktury krytycznej na Ukrainie. Według niego głównym celem takich ataków jest "wywołanie katastrofy humanitarnej" poprzez niszczenie infrastruktury krytycznej w dużych miastach.

Musimy, po pierwsze, wyczerpać wroga i zadać mu maksymalne straty w ludziach i sprzęcie. Po drugie, musimy zwiększać nasz własny potencjał bojowy

Gen. Serhij Najew, dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy

Ukraiński generał zwrócił też uwagę na zmianę strategii takich rosyjskich ataków. Jak stwierdził w ostatnim czasie Rosjanie prowadzą takie uderzenia "z różnych kierunków, różnymi środkami ataku (...) co komplikuje działanie obrony przeciwlotniczej". Stąd - jak dodał - Ukraina potrzebuje nowoczesnych zestawów obrony przeciwlotniczej zdolnych strącać te pociski, z których zwalczaniem Ukraina obecnie sobie nie radzi - np. pociski balistyczne.

Zdaniem generała Najewa jedyną trwałą gwarancją, która w przyszłości odstraszy Rosję przed agresją w przyszłości, będzie akcesja Ukrainy do NATO, a także "stałe wzmacnianie sił zbrojnych".

- Nigdy nie możemy zapomnieć powiedzenia: "jeśli chcesz pokoju, szykuj się na wojnę". Innymi słowy, tylko silna i zawodowa armia jest w stanie zagwarantować pokój w naszym kraju - podkreślił Najew.

Konflikty zbrojne
Rosyjskie niezależne media: Polska zamierza deportować byłego oficera FSB
Konflikty zbrojne
Zełenski mianował kontrowersyjnego urzędnika gubernatorem obwodu odeskiego
Konflikty zbrojne
Drony znów atakują Rosję. Pożar rafinerii w Kraju Krasnodarskim
Konflikty zbrojne
Po ataku dronów: Moskwa stała się miastem przyfrontowym
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Rosja twierdzi, że zatopiła ostatni okręt wojenny Ukrainy
Konflikty zbrojne
Kadyrow grozi Ukrainie, Ukraińcy przypominają, że Putin zniszczył Czeczenię