Ukraiński generał: Rosja się nie zatrzyma, będzie dalej podbijać Ukrainę

Rosjanie będą dążyć do zajmowania kolejnych części terytorium Ukrainy, by stworzyć strefy buforowe zapewniające "bezpieczeństwo" wcześniej zajętych terenów - mówił w rozmowie z RBK Ukraina stojący na czele Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Serhij Najew.

Publikacja: 20.03.2023 10:46

Ukraińscy artylerzyści

Ukraińscy artylerzyści

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 390

Zdaniem gen. Najewa, mimo braku sukcesów na froncie, kierownictwo Federacji Rosyjskiej "nie porzuca prób ustanowienia kontroli nad całym terytorium Ukrainy".

Rosjanie będą tworzyć na Ukrainie "strefy buforowe"

- Wróg nadal prowadzi działania ofensywne na określonych kierunkach, w celu całkowitego zajęcia obwodów donieckiego i ługańskiego. W tym samym czasie, na innych tymczasowo okupowanych terenach, mówiąc wprost - w obwodach chersońskim i zaporoskim, sprowadza sprzęt do budowy linii defensywnych i zwiększa zgrupowanie (sił) kosztem zmobilizowanych żołnierzy. W przyszłości agresor będzie chciał zająć nowe terytoria, aby stworzyć strefy buforowe zapewniające "bezpieczeństwo" na okupowanych terytoriach Ukrainy, które są już włączone do Federacji Rosyjskiej - mówił ukraiński generał.

Czytaj więcej

17 tysięcy nazwisk. Dziennikarze potwierdzili tożsamość Rosjan zabitych na Ukrainie

Według niego główny wysiłek ukraińskiej armii w 2023 roku będzie skupiać się na powstrzymywaniu natarcia Rosjan i przeciwdziałaniu zajmowaniu przez nich nowych terenów na Ukrainie.

- Musimy, po pierwsze, wyczerpać wroga i zadać mu maksymalne straty w ludziach i sprzęcie. Po drugie, musimy zwiększać nasz własny potencjał bojowy i tworzyć warunki do działań ofensywnych, których celem będzie wyzwalanie okupowanych terenów. Będziemy także prowadzić działania stabilizacyjne na wyzwolonych terenach na północnym i południowo-zachodnim kierunku - stwierdził gen. Najew.

Masowe ataki rakietowe: Co jest celem Rosjan?

Ukraiński generał mówił, że ukraińskie jednostki biorące udział w walkach muszą być wyposażane w "najnowocześniejsze uzbrojenie" zarówno krajowej, jak i zachodniej produkcji. Równolegle z dostawami nowych systemów uzbrojenia z Zachodu konieczne jest "aktywne szkolenie żołnierzy z udziałem specjalistów wojskowych z krajów partnerskich" - dodał.

Gen. Najew spodziewa się też dalszych ataków rakietowych Rosji na cele infrastruktury krytycznej na Ukrainie. Według niego głównym celem takich ataków jest "wywołanie katastrofy humanitarnej" poprzez niszczenie infrastruktury krytycznej w dużych miastach.

Musimy, po pierwsze, wyczerpać wroga i zadać mu maksymalne straty w ludziach i sprzęcie. Po drugie, musimy zwiększać nasz własny potencjał bojowy

Gen. Serhij Najew, dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy

Ukraiński generał zwrócił też uwagę na zmianę strategii takich rosyjskich ataków. Jak stwierdził w ostatnim czasie Rosjanie prowadzą takie uderzenia "z różnych kierunków, różnymi środkami ataku (...) co komplikuje działanie obrony przeciwlotniczej". Stąd - jak dodał - Ukraina potrzebuje nowoczesnych zestawów obrony przeciwlotniczej zdolnych strącać te pociski, z których zwalczaniem Ukraina obecnie sobie nie radzi - np. pociski balistyczne.

Zdaniem generała Najewa jedyną trwałą gwarancją, która w przyszłości odstraszy Rosję przed agresją w przyszłości, będzie akcesja Ukrainy do NATO, a także "stałe wzmacnianie sił zbrojnych".

- Nigdy nie możemy zapomnieć powiedzenia: "jeśli chcesz pokoju, szykuj się na wojnę". Innymi słowy, tylko silna i zawodowa armia jest w stanie zagwarantować pokój w naszym kraju - podkreślił Najew.

Zdaniem gen. Najewa, mimo braku sukcesów na froncie, kierownictwo Federacji Rosyjskiej "nie porzuca prób ustanowienia kontroli nad całym terytorium Ukrainy".

Rosjanie będą tworzyć na Ukrainie "strefy buforowe"

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 827
Konflikty zbrojne
Kolejny amerykański dron MQ-9 Reaper zestrzelony w Jemenie. Rebelianci nasilają ataki
Konflikty zbrojne
"Wykończcie ich!". Kandydatka na prezydenta USA podpisała pocisk izraelskiego wojska
Konflikty zbrojne
Ukraina otrzymała od Szwecji dwa latające radary
Konflikty zbrojne
Francuskie rakiety spadną na Rosję? Emmanuel Macron: Powinniśmy pozwolić Ukraińcom
Konflikty zbrojne
Izraelskie czołgi ostrzelały namioty z Palestyńczykami? USA: Nie wstrzymamy pomocy