Reklama

Maria Zacharowa: Rosja nie zaakceptuje języka ultimatum

Według rzeczniczki rosyjskiego MSZ Marii Zacharowej Rosja rozważy „naprawdę poważne propozycje” krajów zachodnich i Ukrainy dotyczące ewentualnego zakończenia wojny.

Publikacja: 18.03.2023 20:09

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa

Foto: Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution 4.0 International license, council.gov.ru

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 388

"Wielokrotnie podkreślaliśmy, że jesteśmy otwarci na naprawdę poważne propozycje z Zachodu i Ukrainy dotyczące politycznego i dyplomatycznego rozwiązania kryzysu, ale język ultimatum jest dla nas nie do przyjęcia” – napisała Maria Zacharowa w sobotnim poście na Telegramie.

Zacharowa potępiła ukraińskich urzędników, w tym ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebę, za to, że nie chcą zasiąść do stołu negocjacyjnego.

Komentarze Zacharowej nastąpiły po czwartkowym tweecie Kułeby, w którym powiedział, że omawiał z chińskimi urzędnikami 10-punktową formułę pokojową prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego:

Reklama
Reklama

Zacharowa nazwała plan pokojowy Zełenskiego „niczym więcej niż ultimatum i zbiorem żądań wobec Rosji, które są oderwane od rzeczywistości” i twierdziła, że celem tych propozycji jest „osiągnięcie kapitulacji Rosji z pomocą Zachodu”.

Według Zacharowej integralną częścią trwałego planu pokojowego powinno być zniesienie sankcji i międzynarodowe uznanie deklarowanej przez Rosję aneksji terytoriów ukraińskich.

Zełenski powiedział dziennikarzom w lutym, że nie będzie negocjował z Putinem, mówiąc: „To nie jest ten sam człowiek. Tam nie ma z kim rozmawiać”.

Konflikty zbrojne
USA nie chcą już angażować się w światowe konflikty. Pete Hegseth przedstawił nowe priorytety USA
Konflikty zbrojne
Zelenski w dwugodzinnej rozmowie z doradcami Trumpa. Trudne negocjacje o pokój
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1382
Konflikty zbrojne
„Bez oddawania terytorium”. Gen. Ołeksandr Syrski o warunku „sprawiedliwego pokoju” dla Ukrainy
Materiał Promocyjny
Startupy poszukiwane — dołącz do Platform startowych w Polsce Wschodniej i zyskaj nowe możliwości!
Konflikty zbrojne
Rosja wciąż uzupełnia armię, aby zastąpić tych, którzy zginęli. Jak jej się to udaje?
Materiał Promocyjny
Jak rozwiązać problem rosnącej góry ubrań
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama