Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 350

Jak czytamy w komunikacie szkolenie ukraińskich pilotów na myśliwcach w Wielkiej Brytanii ma "zapewnić, że Ukraina w przyszłości będzie gotowa bronić swojej przestrzeni powietrznej"

Szkolenie "ma zapewnić, że (ukraińscy) piloci będą w stanie latać na zaawansowanych technicznie myśliwcach spełniających standardy NATO w przyszłości".

Obecnie Ukraina nie posiada zachodnich myśliwców - władze w Kijowie apelują jednak do Zachodu o dostarczenie mu nowoczesnych samolotów wielozadaniowych, w tym przede wszystkim myśliwców F-16. Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Ukrainy wyraził przekonanie, że prędzej czy później takie myśliwce trafią na Ukrainę.

Czytaj więcej

Prezydent Wołodymyr Zełenski z wizytą w Wielkiej Brytanii

Sunak ma też zaoferować Zełenskiemu "natychmiastowe rozpoczęcie szkolenia dla żołnierzy piechoty morskiej" ukraińskiej armii.

To szkolenie miałoby być dodatkiem do programu szkolenia, który jest już prowadzony w Wielkiej Brytanii. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy w wyniku szkolenia na Wyspach ok. 10 tys. ukraińskich żołnierzy miało osiągnąć gotowość bojową. W 2023 roku szkoleniem w Wielkiej Brytanii ma zostać objętych 20 tysięcy żołnierzy.

20 tys.

Tylu ukraińskich żołnierzy ma przeszkolić się w Wielkiej Brytanii w 2023 roku

W ubiegłym tygodniu - jak podkreśla kancelaria brytyjskiego premiera - grupa ukraińskich żołnierzy przybyła na Wyspy, by szkolić się z obsługi brytyjskich czołgów podstawowych, Challenger 2, które Wielka Brytania zamierza przekazać Ukrainie. Na Ukrainę ma trafić 14 brytyjskich czołgów tego typu.

Wizyta Zełenskiego w Wielkiej Brytanii to dopiero druga zagraniczna wizyta ukraińskiego prezydenta od czasu rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę. Do poprzedniej doszło 21 grudnia, gdy Zełenski przebywał z krótką wizytą w USA.