Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 343

W czasie, gdy trwają zacięte walki w Donbasie, prezydent Wołodymyr Zełenski i ukraiński rząd apelują do Zachodu o dostawy zachodnich myśliwców, które mogłyby zostać wykorzystane do powstrzymania natarcia Rosjan. Kijów zaczął prosić o myśliwce po tym, jak po miesiącach próśb i apeli, kraje Zachodu zgodziły się na dostawy na Ukrainę swoich czołgów podstawowych - abramsów i leopardów.

We wtorek w Paryżu doszło do spotkania ministra obrony Ukrainy, Ołeksija Reznikowa i ministra obrony Francji, Sebastiena Lecornu. Po spotkaniu Lecornu mówił, że "nie ma tematów tabu" jeśli chodzi o dostawy myśliwców dla Ukrainy.

Czytaj więcej

USA: Nowy pakiet pomocy dla Ukrainy. Kijów dostanie pociski dalekiego zasięgu?

Możliwość dostarczenia myśliwców Ukrainie odrzucają na razie USA, Wielka Brytania i Niemcy.

Jednocześnie USA przygotowują nowy, wart 2,2 mld dolarów pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, w skład którego - po raz pierwszy - mogą wejść pociski precyzyjne zdolne razić cele na odległość 150 km.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy we wtorek wieczorem poinformował o ostrzale Bachmutu, a także Kliszczijiwki i Kurdiumiwki na południowym podejściu do Bachmutu. Jednocześnie ukraiński Sztab poinformował, że Rosjanom nie udało się poczynić żadnych postępów w próbach natarcia na Awdijiwkę, drugi cel rosyjskich ataków w obwodzie donieckim.

Rosjanie nacierają na Wuhłedar, który znajduje się 148 km od Bachmutu

Rosyjskie siły próbowały także nacierać w rejonie Łymanu, miasteczka w północnej części obwodu donieckiego, które zostało odbite przez ukraińską armię w październiku.

Jednocześnie Rosjanie nacierają na Wuhłedar, który znajduje się 148 km od Bachmutu. Brytyjski resort obrony szacuje, że Rosjanie nacierają na Wuhłedar siłami wielkości brygady (zazwyczaj kilka tysięcy żołnierzy).

Rosjanie twierdzą, że zajęli wieś Błahodatne, położoną 5 km na północ od Bachmutu. Ukraińcy nie wspomnieli o tej wsi w najnowszym raporcie Sztabu Generalnego.