Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 337

W środę niemiecki rząd oświadczył, że przekaże Ukrainie 14 czołgów Leopard 2 (kompanię czołgów) i że wyraża zgodę na reeksport na Ukrainę leopardów z innych krajów, które posiadają te czołgi.

Wcześniej deklarację przekazania Ukrainie 14 leopardów, w ramach międzynarodowej koalicji, złożyła Polska (mówił o tym prezydent Andrzej Duda, w czasie swojej wizyty we Lwowie).

Czytaj więcej

Kreml: Bezpośrednie zaangażowanie Zachodu w konflikt na Ukrainie rośnie

Teraz Pistorius zapowiedział, że niemieckie leopardy trafią na Ukrainę "pod koniec marca, na początku kwietnia". Minister dodał, że w ciągu kilku dni rozpocznie się szkolenie Ukraińców z obsługi wozów bojowych Marder, których Niemcy przekażą Ukrainie 40. Szkolenie z obsługi leopardów ma zacząć się "nieco później". 

Niemcy przekażą Ukrainie 14 czołgów Leopard 2 w wersji A6 (to nowocześniejsze czołgi niż te, którymi np. dysponuje Polska).

W ciągu kilku dni rozpocznie się szkolenie Ukraińców z obsługi wozów bojowych Marder

W środę deklarację przekazania Ukrainie swoich czołgów podstawowych - abramsów - złożył też prezydent USA Joe Biden. USA mają przekazać Ukrainie 31 abramsów, przy czym czołgi te trafią na Ukrainę dopiero za kilka miesięcy.

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, stwierdził w czwartek, że decyzja o przekazanie Ukrainie czołgów przez państwa Zachodu jest "bezpośrednim zaangażowaniem się w konflikt".

Dzień wcześniej Pieskow mówił, że jeśli abramsy trafią na Ukrainę wówczas "zostaną spalone, jak wszystkie inne" czołgi.