Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 336

Za zmianami w przepisach opowiedziało się 14 członków komisji, przeciw było 11.

Sprawą zajmie się teraz szwajcarski parlament.

"Większość członków komisji uważa, że Szwajcaria powinna wnieść wkład w europejskie bezpieczeństwo, co obejmuje dostarczenie więcej pomocy Ukrainie" - czytamy w oświadczeniu komisji.

Szwajcaria odmówiła wcześniej Niemcom zgody na reeksport wyprodukowanej w Szwajcarii amunicji na Ukrainę stwierdzając, że naruszyłoby to neutralność Szwajcarii.

Czytaj więcej

USA: Pentagon chce zwiększyć produkcję amunicji artyleryjskiej o 500 proc.

Jednak w ostatnich miesiącach presja na władze Szwajcarii w tej kwestii rosła.

Teraz komisja ds. polityki bezpieczeństwa orzekła, że propozycje zmian w przepisach nie naruszają zasady neutralności, ponieważ uzbrojenie produkowane w Szwajcarii trafiałoby na Ukrainę za pośrednictwem kraju trzeciego i nie byłaby to decyzja samej Szwajcarii.

W związku z dotychczasową polityką Szwajcarii Dania nie mogła przekazać Kijowowi transporterów opancerzonych Piranha a Hiszpania nie mogła przekazać Ukrainie zestawu przeciwlotniczego Toledo

Jednocześnie komisja podkreśla, że rząd Szwajcarii powinien mieć prawo utrzymania zakazu reeksportu uzbrojenia ze Szwajcarii, jeśli jego zniesienie byłoby sprzeczne z interesami Szwajcarii na arenie międzynarodowej.

Gdyby parlament przychylił się do rekomendacji komisji, zmiany w przepisach weszłyby w życie 1 maja i obowiązywały do końca 2025 roku.

W związku z dotychczasową polityką Szwajcarii w zakresie reeksportu uzbrojenia, Niemcy nie mogły wysłać na Ukrainę pocisków do zestawów przeciwlotniczych Gepard, Dania nie mogła przekazać Kijowowi transporterów opancerzonych Piranha a Hiszpania nie mogła przekazać Ukrainie zestawu przeciwlotniczego Toledo, ponieważ wiele jego komponentów wyprodukowano w Szwajcarii.