Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 336

Administracja Joe Bidena może ogłosić wysłanie amerykańskich czołgów podstawowych Ukrainie jeszcze w tym tygodniu - twierdzi CNN.

Na razie nie wiadomo kiedy abramsy miałyby trafić na Ukrainę. Ponadto, jak zauważa CNN, szkolenie załóg czołgów M1 Abrams trwa zazwyczaj kilka miesięcy.

Amerykanie zamierzają też wysłać na Ukrainę niewielką liczbę wozów zabezpieczenia technicznego - twierdzi jedno ze źródeł CNN. Wozy zabezpieczenia technicznego to opancerzone pojazdy wojskowe przystosowane do naprawy uszkodzonych pojazdów opancerzonych w warunkach bojowych oraz odholowania ich z zagrożonego obszaru.

Decyzja o dostawie czołgów Abrams na Ukrainę ma przełamać impas jeśli chodzi o dostawy niemieckich leopardów na Ukrainę - pisze CNN. Niemcy mieli uzależniać decyzję o wysłaniu swoich czołgów podstawowych i wyrażeniu zgody na reeksport leopardów posiadanych przez inne europejskie kraje (w tym Polskę) od tego, czy Amerykanie również wyślą Ukraińcom swoje czołgi. O sprawie pisze na łamach rp.pl Jędrzej Bielecki.

Czytaj więcej

Dlaczego Scholz zwlekał w kwestii leopardów? Chodziło o abramsy

O tym, że Niemcy mieli podjąć decyzję o wysłaniu czołgów Leopard 2 na Ukrainę, poinformował we wtorek "Der Spiegel"

Administracja Bidena nigdy nie wykluczała dostaw amerykańskich czołgów na Ukrainę, ale przedstawiciele administracji USA mówili publicznie w ubiegłym tygodniu, że obecnie nie jest jeszcze czas na wysłanie 70-tonowych czołgów M1 Abrams na Ukrainę, ze względu że są one kosztowne w utrzymaniu i wymagają długiego czasu szkolenia załóg.

Decyzja o dostawie czołgów Abrams na Ukrainę ma przełamać impas jeśli chodzi o dostawy niemieckich leopardów na Ukrainę

Ukraina od miesięcy prosi Zachód o dostawy nowoczesnych czołgów, które miałyby pomóc w przełamaniu impasu na ukraińskich frontach i umożliwić Siłom Zbrojnym Ukrainy wznowienie ofensywy.

Decyzję o wysłaniu 12 czołgów Challenger II ogłosiła już wcześniej Wielka Brytania. Polska jest gotowa - w ramach międzynarodowej koalicji - wysłać na Ukrainę 14 czołgów Leopard 2.

Dotychczas Zachód dostarczał Ukrainie tylko poradzieckie czołgi - ponad 200 czołgów T-72 przekazała wiosną 2022 roku Ukrainie Polska.