Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 289

Komisja Senatu USA ds. stosunków międzynarodowych przyjęła uchwałę, która uznaje działania Rosji  w Ukrainie za ludobójstwo

Rezolucja, której autorem jest James Risch, potępia czynne ludobójstwo na narodzie ukraińskim i wzywa do zapobiegania przyszłym aktom ludobójstwa poprzez współpracę Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników.

Czytaj więcej

Media w Rosji: Zełenski jak bin Laden, a Ukraińcy mają "zamarznąć i zgnić"

Sarkastycznie o działaniach senackiej komisji wypowiedział się wiceszef rosyjskiego MSZ Siergiej Riabkow.

Jego zdaniem komisja się "zhańbiła" - informuje propagandowa rosyjska agencja TASS.

- Członkowie Komisji Spraw Zagranicznych Senatu Kongresu USA zhańbili się, przyjmując rezolucję w sprawie „ludobójstwa” na Ukrainie, demonstrując lekceważenie podstaw prawa międzynarodowego - oświadczył rosyjski polityk.

Riabkow przypomniał senatorom USA o istnieniu Konwencji ONZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa, która zawiera jasną i wyczerpującą definicję tego zjawiska. - W zasadzie termin ludobójstwo jest bardzo ścisły pod względem treści semantycznej – podkreślił.

Rosyjski polityk dodał, że Moskwa nie będzie oceniać decyzji senackiej komisji  "politycznie".

- Tego rodzaju działania nie zasługują na dalsze komentarze z naszej strony. Będziemy zdecydowanie dążyć do osiągnięcia wszystkich celów stojących przed specjalną operacją wojskową - powiedział Riabkow.