Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 264

Spotkanie to zostało zorganizowane w celu „skomunikowania się z Rosją w sprawie zarządzania ryzykiem”, a w szczególności ryzykiem nuklearnym - informuje CNN.

CNN informowało wcześniej, że doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan również kontaktował się ze swoimi rosyjskimi odpowiednikami, aby ostrzec ich przed konsekwencjami użycia przez Rosję broni jądrowej na Ukrainie.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby podkreślił, że Bill Burns nie prowadzi żadnych negocjacji w sprawie wojny w Ukrainie. Przedstawia jedynie konsekwencje użycia broni jądrowej przez Rosję i ryzyka skrajnej eskalacji. Burns porusza także sprawę przetrzymywanych w Rosji obywateli USA, m.in. Brittney Griner i Paula Whelana.

Z kolei rosyjska propagandowa agencja TASS, potwierdzając fakt spotkania, rozmowy nazywa "negocjacjami" oraz podkreśla, że odbywają się one z inicjatywy Waszyngtonu.

Administracja Joe Bidena kilkakrotnie wysyłała szefa CIA Billa Burnsa w ciągu ostatniego roku na rozmowy z Rosjanami, wykorzystując jego doświadczenie dyplomatyczne jako byłego ambasadora USA w Rosji. Burns został wysłany do Moskwy w listopadzie ubiegłego roku, zanim Rosja najechała Ukrainę, aby ostrzec Kreml przed konsekwencjami inwazji.