Szef CIA spotyka się w Ankarze z szefem wywiadu Rosji

Dyrektor CIA Bill Burns rozmawia w Ankarze z dyrektorem Służby Wywiadu Zagranicznego Siergiejem Naryszkinem. Nie prowadzą negocjacji.

Publikacja: 14.11.2022 16:32

Dyrektor Służby Wywiadu Zagranicznego Siergiej Naryszkin

Dyrektor Służby Wywiadu Zagranicznego Siergiej Naryszkin

Foto: PAP/EPA, ALEXEY NIKOLSKY / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 264

Spotkanie to zostało zorganizowane w celu „skomunikowania się z Rosją w sprawie zarządzania ryzykiem”, a w szczególności ryzykiem nuklearnym - informuje CNN.

CNN informowało wcześniej, że doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan również kontaktował się ze swoimi rosyjskimi odpowiednikami, aby ostrzec ich przed konsekwencjami użycia przez Rosję broni jądrowej na Ukrainie.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby podkreślił, że Bill Burns nie prowadzi żadnych negocjacji w sprawie wojny w Ukrainie. Przedstawia jedynie konsekwencje użycia broni jądrowej przez Rosję i ryzyka skrajnej eskalacji. Burns porusza także sprawę przetrzymywanych w Rosji obywateli USA, m.in. Brittney Griner i Paula Whelana.

Z kolei rosyjska propagandowa agencja TASS, potwierdzając fakt spotkania, rozmowy nazywa "negocjacjami" oraz podkreśla, że odbywają się one z inicjatywy Waszyngtonu.

Administracja Joe Bidena kilkakrotnie wysyłała szefa CIA Billa Burnsa w ciągu ostatniego roku na rozmowy z Rosjanami, wykorzystując jego doświadczenie dyplomatyczne jako byłego ambasadora USA w Rosji. Burns został wysłany do Moskwy w listopadzie ubiegłego roku, zanim Rosja najechała Ukrainę, aby ostrzec Kreml przed konsekwencjami inwazji.

Konflikty zbrojne
Gen. Skrzypczak: Kontrofensywa w połowie czerwca. Ukraińcy muszą coś zrobić przed szczytem NATO
Konflikty zbrojne
Zalane miasta i wsie. Zdjęcia satelitarne po wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce
Konflikty zbrojne
Rosjanie walczący dla Ukrainy chcą wyroku śmierci dla Putina
Konflikty zbrojne
Początek ukraińskiej kontrofensywy. Zachód widzi znaki rozpoczęcia operacji
Konflikty zbrojne
Szojgu mówi o zniszczeniu ośmiu leopardów na Ukrainie. Jeden z nich to ciągnik rolniczy
Konflikty zbrojne
Kto zniszczył zaporę w Nowej Kachowce? "Nie ma pewności, ale raczej Rosjanie"