Rosja "gotowa zastąpić ukraińskie zboże na światowych rynkach"

Rosja jest gotowa dostarczyć najuboższym krajom świata do 500 tys. ton darmowego zboża w najbliższych czterech miesiącach i - generalnie - całkowicie zastąpić ukraińskie zboże na światowych rynkach po przystępnych cenach - ogłosił Dmitrij Patruszew, minister rolnictwa Rosji.

Publikacja: 31.10.2022 05:44

Statek Brave Commander, który przewoził zboże z ukraińskiego portu Jużne do Etiopii

Statek Brave Commander, który przewoził zboże z ukraińskiego portu Jużne do Etiopii

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 250

W sobotę Ministerstwo Obrony Rosji ogłosiło zawieszenie realizacji tzw. porozumienia zbożowego, które umożliwiało transport zboża z Ukrainy drogą morską. Była to reakcja Rosji na ataki przeprowadzone na rosyjskie okręty w porcie w Sewastopolu. W czasie ataków, które miały zostać przeprowadzone z użyciem morskich dronów, uszkodzony miał zostać m.in. okręt flagowy Floty Czarnomorskiej, fregata Admirał Makarow.

Czytaj więcej

Na Krymie płonie fregata "Admirał Makarow"

- Biorąc pod uwagę, że Rosja zawsze była i pozostaje wiarygodnym partnerem i jest gotowa dostarczać światu niezbędnej ilości żywności, nasz kraj jest gotów dostarczyć do 500 tys. ton zboża najbiedniejszym krajom świata za darmo w ciągu najbliższych czterech miesięcy. Zrobimy to we współpracy z naszym wiarygodnym partnerem - Turcją - oświadczył Patruszew na antenie telewizji Rossija-24.

- Biorąc pod uwagę całościową sytuację, biorąc pod uwagę tegoroczne zbiory, Federacja Rosyjska jest w pełni gotowa, by zastąpić ukraińskie zboże i zapewnić dostawy, po rozsądnych cenach, wszystkim zainteresowanym krajom - dodał.

150 mln

Tyle ton zboża zebrano w tym roku w Federacji Rosyjskiej

Według Patruszewa porozumienie zbożowe "nie tylko nie rozwiązało problemów potrzebujących krajów, ale jeszcze je zaostrzyło".

- Widzieliśmy dokąd zmierzają statki z Ukrainy - do Włoch, Hiszpanii i Holandii. W przypadku niektórych towarów, zwłaszcza rzepaku, kukurydzy, soi, udział krajów UE wahał się od 60 do 100 proc. To nie są te kraje, które miały pilne potrzeby i wcześniej, tradycyjnie, kupowały ukraińskie produkty - powiedział rosyjski minister rolnictwa.

Nadzorujące realizację tzw. porozumienia zbożowego Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC) wielokrotnie podkreślało, że porty, do których zawijały statki ze zbożem z Ukrainy, nie zawsze były docelowymi miejscami, do których trafiała eksportowana z Ukrainy żywność.

Rosyjski resort rolnictwa podaje, że w Federacji Rosyjskiej zebrano w tym roku 150 mln ton zboża, a Rosja jest w stanie wyeksportować ponad 50 mln ton zboża.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 458
Konflikty zbrojne
Wiceszef rosyjskiego MSZ precyzuje warunki "sprawiedliwego i trwałego pokoju"
Konflikty zbrojne
Węgry zyskały sojusznika. Ateny i Budapeszt blokują sankcje wobec Rosji
Konflikty zbrojne
Ukraińcy rozpoczynają szkolenia na czołgach Abrams
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Tajemnicza eksplozja w obwodzie pskowskim. Rosjanie mówią o użyciu dronów
Konflikty zbrojne
Przedstawiciel władz w Kijowie: Kontrofensywa może zacząć się nawet jutro