Rada Bezpieczeństwa ONZ: Ile jeszcze tych bzdur musimy znieść?

Stany Zjednoczone i sojusznicy zaatakowali Rosję za marnowanie czasu Rady Bezpieczeństwa ONZ i szerzenie spisków. - Ile jeszcze tych bzdur musimy znieść? – zapytała radę ambasador Wielkiej Brytanii w ONZ Barbara Woodward.

Publikacja: 27.10.2022 23:10

Czwartkowe obrady RB ONZ

Czwartkowe obrady RB ONZ

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 246

Rosja co najmniej dwukrotnie podnosiła wcześniej w Radzie Bezpieczeństwa kwestię programów broni biologicznej w Ukrainie.

Stany Zjednoczone i Ukraina stanowczo zaprzeczyły, jakoby w Ukrainie znajdowały się amerykańskie laboratoria biologiczne, a Ukraina pod kierownictwem USA pracowała nad bronią biologiczną.

Czytaj więcej

Przedstawiciele rosyjskiej Dumy: Ukraińscy żołnierze zostali "zmutowani"

Rosja naciska teraz na formalne dochodzenie. Opracowała rezolucję Rady Bezpieczeństwa, aby powołać komisję, złożoną ze wszystkich 15 członków Rady, w celu zbadania jej roszczeń. Takie posunięcie jest możliwe – ale nigdy dotąd nie stosowane – na mocy Konwencji o broni biologicznej, która weszła w życie w 1975 roku.

Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield określiła rosyjskie oskarżenia jako „czyste wymysły bez cienia dowodów”.

- Naprawdę myślicie że jesteśmy aż tak naiwni? Że myślimy, że Pentagon poinformuje wysokiego przedstawiciela Biura ds. Rozbrojenia w ONZ o ich tajnych programach biologicznych w Ukrainie? -  powiedział ambasador Rosji w ONZ Wasilij Nebenzia, argumentując za powołaniem komisji do zbadania roszczeń dotyczących broni biologicznej.

Thomas-Greenfield powiedziała, że nie ma ukraińskich laboratoriów broni biologicznej wspieranych przez Waszyngton. Zauważyła, że ​​Ukraina – podobnie jak wiele krajów – posiada infrastrukturę laboratoryjną zdrowia publicznego, która chroni się przed chorobami zakaźnymi.

- To spotkanie jest kolosalną stratą czasu, próbą odwrócenia uwagi od okrucieństw, jakie rosyjskie siły dokonują na Ukrainie i desperacką taktyką usprawiedliwiania nieuzasadnionej wojny - mówiła amerykańska ambasador.

Nie jest jasne jasne, kiedy Rosja podda projekt rezolucji pod głosowanie. Jej przyjęcie wymaga dziewięciu głosów za i bez weta ze strony Rosji, Chin, Stanów Zjednoczonych, Francji czy Wielkiej Brytanii. Zachodni dyplomaci powiedzieli, że ruch Rosji prawdopodobnie zakończy się niepowodzeniem.

Konflikty zbrojne
Scenariusz dalszej wojny zaczyna pisać Kijów
Konflikty zbrojne
Macron: Powinniśmy byli słuchać ostrzeżeń Europy Wschodniej
Konflikty zbrojne
Duma chce zmienić prawo. Legalne kontrakty wojskowe dla skazańców
Konflikty zbrojne
Rosyjskie niezależne media: Polska zamierza deportować byłego oficera FSB
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Zełenski mianował kontrowersyjnego urzędnika gubernatorem obwodu odeskiego
Konflikty zbrojne
Drony znów atakują Rosję. Pożar rafinerii w Kraju Krasnodarskim