Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 224

W środę na Kremlu prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret, na mocy którego Federacja Rosyjska przejęła Zaporoską Elektrownię Jądrową w anektowanym ukraińskim obwodzie zaporoskim.

Putin polecił także rządowi utworzenie federalnego przedsiębiorstwa „Zaporoże” w celu zapewnienia bezpieczeństwa elektrowni.

Czytaj więcej

Putin polecił przejąć obiekty Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

W związku z tą bezprawną decyzją z pilną wizytą do Kijowa udaje się dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), Rafael Grossi.

"Potrzeba utworzenia Strefy Bezpieczeństwa i Ochrony Nuklearnej  wokół  Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej jest teraz pilniejsza niż kiedykolwiek" - napisał Grossi.

Siły rosyjskie od miesięcy kontrolują elektrownię atomową w Zaporożu, a w ostatnich tygodniach na tym obszarze toczyły się ciężkie walki.

Ta sytuacja zmusiła na początku września delegację ekspertów MAEA do przeprowadzenia kontroli w obiekcie, po której przedstawiciele agencji pozostali w elektrowni.

Sytuacja wokół elektrowni i nieustające niebezpieczeństwo spowodowania wycieku substancji radioaktywnych, zmusiło sąsiedni państwa do przygotowań do dystrybucji tabletek jodku potasu, które należy przyjąć w ciągu 6 godzin od zdarzenia.