Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 212

Wynika to z faktu, że ruch z Rosji podwoił się w porównaniu do ubiegłego tygodnia po częściowej mobilizacji ogłoszonej przez Putina na początku tego tygodnia. Kwestia ta była omawiana dziś przez fiński rząd, a szczegóły zostaną ogłoszone wieczorem.

Na konferencji prasowej w Nowym Jorku Haavisto powiedział, że nowa polityka jest bardzo rygorystyczna. Praktycznie cały ruch turystyczny jest zablokowany. Dlatego wkrótce Rosjanie nie będą mógł dostać się do Finlandii z samą wizą turystyczną. Ograniczenie dotyczy wszystkich wiz wydawanych przez Finlandię i inne kraje strefy Schengen.

Czytaj więcej

Uciekinierzy z Rosji zalewają Finlandię, Gruzję i Serbię. Polskę omijają

Ograniczenia wjazdu nie dotyczą np. odwiedzających krewnych, studentów, osób tu pracujących oraz osób zajmujących się transportem towarowym.

Rząd od dawna chciał ograniczyć rosyjską turystykę w Finlandii, ale trudno jest znaleźć ku temu uzasadnione powody. Finlandia próbowała również zapewnić jednolite stosowanie ograniczeń w całej strefie Schengen.

Według Haavisto Finlandia kieruje się obecną sytuacją i nie czeka już na wspólne działania UE.

Według Straży Granicznej w ciągu tygodnia liczba Rosjan przybywających do Finlandii podwoiła się. W piątek o godz. 15 na przejściu granicznym Vaalimaa była półkilometrowa kolejka samochodów czekających na wjazd Finlandii.