Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 199

Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły Kupiańsk z rąk okupantów - podała "Ukraińska Prawda", powołując się na Natalię Popową, urzędniczkę rady obwodowej. Portal opublikował fotografię żołnierzy trzymających ukraińską flagę - zdjęcie miało zostać wykonane przed budynkiem administracji.

Według portalu, o wyzwoleniu informują także deputowani, blogerzy i żołnierzy, ale informacja nie została oficjalnie potwierdzona.

Później Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podała w mediach społecznościowych, że funkcjonariusze Centrum Operacji Specjalnych "A" SBU są w Kupiańsku, "który był i zawsze będzie ukraiński!". "Wyzwolimy naszą ziemię do ostatniego centymetra! Chodźmy dalej!" - napisano w wiadomości.

Czytaj więcej

Ofensywa wojsk ukraińskich i przybycie "kadyrowców". Sztab Ukrainy o sytuacji na froncie

Wojska rosyjskie, które rozpoczęły inwazję na Ukrainę 24 lutego, zajęły Kupiańsk w obwodzie charkowskim w marcu. Zdaniem brytyjskiego wywiadu wojskowego, w związku z ukraińską ofensywą siły rosyjskie w pobliżu Izium są prawdopodobnie coraz bardziej izolowane.

Według opublikowanej przez Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii analizy, zdobycie przez wojska Ukrainy Kupiańska byłoby "poważnym ciosem dla Rosji", ponieważ miejscowość ta leży na szlaku zaopatrzenia linii frontu w Donbasie.

Czytaj więcej

Ofensywa wojsk ukraińskich. Brytyjski wywiad: Utrata tego miasta byłaby potężnym ciosem dla Rosji

Rano do trwającej w ostatnim czasie kontrofensywy wojsk ukraińskich odniósł się Sztab Generalny Ukrainy. "Generalnie w ostatnich dniach ponad tysiąc kilometrów kwadratowych ukraińskiego terytorium wyzwolono z rąk okupantów" - podano. W komunikacie czytamy, że na niektórych kierunkach jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy przesunęły się w głąb pozycji zajmowanych dotąd przez przeciwnika na ok. 50 km. W obwodzie charkowskim pod ukraińską kontrolę wróciło ok. 30 miejscowości.