Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 199

W najnowszym komunikacie dotyczącym działań zbrojnych po inwazji Rosji Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że wojska rosyjskie kontynuują wysiłki na rzecz całkowitego opanowania obwodu donieckiego oraz utrzymania terenów okupowanych: obwodu chersońskiego i części obwodów charkowskiego, zaporoskiego i mikołajowskiego.

"Wróg prowadzi zwiad z powietrza z dużą intensywnością, nadal podejmuje działania mające na celu poprawę wsparcia logistycznego swoich wojsk. Zagrożenie atakami lotniczymi i rakietowymi utrzymuje się na całym terytorium Ukrainy" - czytamy.

Czytaj więcej

Rosyjski generał dostał się do niewoli na Ukrainie? Ukraińcy: Wstępne dane trzeba potwierdzić

Ukraiński sztab podał, że w ciągu ostatniej doby Rosjanie przeprowadzili 13 ataków rakietowych i 23 lotnicze na cele na terytorium Ukrainy. Wojska rosyjskie ostrzeliwały też infrastrukturę wojskową i cywilną za pomocą czołgów, wozów bojowych oraz artylerii, w tym rakietowej - przekazał SG Ukrainy.

Ukraiński Sztab Generalny przekazał, że rosyjskie wojska w okupowanym obwodzie chersońskim zostały wzmocnione liczącym ok. 1300 osób oddziałem "kadyrowców" z Czeczenii.

Ukraińskie dowództwo podało, że skutecznie odparte zostały ataki wroga w obwodzie donieckim, m.in. w pobliżu Sołedaru i Bachmutu.

Sztab Generalny Ukrainy odniósł się też do trwającej w ostatnim czasie kontrofensywy wojsk ukraińskich. "Generalnie w ostatnich dniach ponad tysiąc kilometrów kwadratowych ukraińskiego terytorium wyzwolono z rąk okupantów" - podano. W komunikacie czytamy, że na niektórych kierunkach jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy przesunęły się w głąb pozycji zajmowanych dotąd przez przeciwnika na ok. 50 km. W obwodzie charkowskim pod ukraińską kontrolę wróciło ok. 30 miejscowości.

Ukraińskie dowództwo przekazało także, że Siły Powietrzne Ukrainy kontynuują ataki na zgrupowania wojsk rosyjskich oraz składy amunicji wroga.