Ofensywa wojsk ukraińskich. Brytyjski wywiad: Utrata tego miasta byłaby potężnym ciosem dla Rosji

Brytyjski resort obrony przedstawił najnowszą analizę wywiadowczą, w której ocenia aktualną sytuację na froncie w związku z ofensywą wojsk ukraińskich w pobliżu miast Kupiańsk i Izium.

Publikacja: 10.09.2022 12:56

Samobieżna wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa BM-21 Sił Zbrojnych Ukrainy

Samobieżna wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa BM-21 Sił Zbrojnych Ukrainy

Foto: PAP/UKRINFORM/Vyacheslav Madiyevskyy

zew

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 199

We wtorek 6 września siły ukraińskie rozpoczęły operacje ofensywne na południu obwodu charkowskiego - podało w najnowszej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie Ministerstwo Obrony. W komunikacie dodano, że czołowe elementy wojsk ukraińskich przesunęły się na wąskim froncie do 50 km w głąb terytorium zajmowanego wcześniej przez Rosjan.

"Siły rosyjskie zostały prawdopodobnie zaskoczone" - czytamy. Według brytyjskiego wywiadu, ten sektor był przez wojska rosyjskie jedynie lekko obsadzony, a Siły Zbrojne Ukrainy zdobyły lub otoczyły kilka miejscowości.

Czytaj więcej

Ofensywa wojsk ukraińskich i przybycie "kadyrowców". Sztab Ukrainy o sytuacji na froncie

"Siły rosyjskie w pobliżu Izium są prawdopodobnie coraz bardziej izolowane" - ocenia brytyjski wywiad. Według tego źródła, ukraińskie jednostki zagrażają teraz miejscowości Kupiańsk. "Jej zdobycie byłoby poważnym ciosem dla Rosji, ponieważ miejscowość leży na szlaku zaopatrzenia linii frontu w Donbasie" - czytamy.

Brytyjski wywiad wojskowy zaznacza, że ponieważ ukraińskie działania wojskowe trwają również w obwodzie chersońskim, front obronny Rosjan znajduje się pod presją zarówno z północnej, jak i z południowej flanki.

Konflikty zbrojne
Jedno wielkie pole śmierci. Ilu żołnierzy zginęło na wojnie Rosji z Ukrainą?
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Konflikty zbrojne
Ukraina zaniża prawdziwą liczbę zabitych żołnierzy? Deputowana: Zełenski jest okłamywany
Konflikty zbrojne
Plan zakończenia wojny poznamy w Monachium? Wysłannik Trumpa zaprzecza doniesieniom Bloomberga
Konflikty zbrojne
Francuskie myśliwce dotarły na Ukrainę
Konflikty zbrojne
Ukraina: Pociski z Korei Północnej zaczynają spadać bliżej celu