Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 187

Jednocześnie informator Interfax twierdzi, że Pentagon prowadzi rekrutację byłych żołnierzy afgańskiej armii, w tym pilotów, którzy mieliby wesprzeć ukraińską armię.

- Obietnice przedstawicieli Zachodu, w sprawie nowych dostaw poradzieckich samolotów bojowych dla reżimu w Kijowie, prawdopodobnie pozostaną w sferze słów - mówi rozmówca rosyjskiej agencji informacyjnej.

Według tego źródła "wszyscy wykwalifikowani piloci Sił Powietrznych Ukrainy" oraz ukraińskie samoloty MiG-29, Su-27 i Su-25 zostały "wyeliminowane przez skuteczne działania Rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych i zestawów przeciwlotniczych".

Czytaj więcej

Chmura radiacyjna z Zaporoża przemieściłaby się nad Rosję. Jest nowa prognoza Enerhoatomu

Słowa rozmówcy agencji Interfax stoją w sprzeczności z przebiegiem działań wojennych na Ukrainie. Ukraińskie lotnictwo realizuje codziennie loty bojowe i uderzenia na zgrupowania rosyjskich sił m.in. na froncie południowym. Z kolei rosyjskie samoloty atakują cele na Ukrainie znad terytorium Rosji, by nie narażać się na strącenie przez ukraińskie myśliwce i ukraińską obronę przeciwlotniczą.

Pentagon zaczął rekrutować byłych afgańskich pilotów dla Ukrainy, którzy przylecieli do USA rok temu, ewakuując się wraz z Amerykanami

Rozmówca agencji Interfax

Informator agencji Interfax przekonuje, że obecnie misje bojowe ukraińskiego lotnictwa realizują "byli kadeci Charkowskiego Instytutu Wojskowego Sił Powietrznych" co prowadzi do "utraty resztek samolotów przez ukraińskie lotnictwo". - Nie ma czasu, by zakończyć ich naukę, nie ma benzyny lotniczej, nie ma samolotów - przekonuje. 

Rozmówca agencji twierdzi też, że "próby Zachody, by znaleźć pilotów w Polsce i innych krajach Europy wschodniej" skończyły się niepowodzeniem. - W tych warunkach Pentagon zaczął rekrutować byłych afgańskich pilotów dla Ukrainy, którzy przylecieli do USA rok temu, ewakuując się wraz z Amerykanami. Ich szkolenie rozpoczęło się w Kalifornii, po czym planowane jest przerzucenie ich, przez Polskę, na Ukrainę - mówi.

Według rozmówcy Interfaksu Pentagon rekrutuje nie tylko byłych afgańskich pilotów, ale też byłych żołnierzy afgańskich sił specjalnych, którzy - po szkoleniu - mieliby zostać przerzuceni w strefę działań wojennych na Ukrainę.