Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 174

Zbiórkę pieniędzy na zakup drona dla Ukrainy zainicjował na Łotwie piosenkarz i gospodarz programu telewizyjnego, Ralfs Eilands, wraz z ukraińskim dziennikarzem Wołodymyrem Biriukowem.

W nagraniu umieszczonym na Facebooku Eilands mówi, że obecnie każdy obywatel Łotwy ma szansę dowieść swojego wsparcia dla Ukrainy, a także pomóc Ukraińcom "powiedzieć 'cześć' rosyjskim okupantom".

Z kolei Biriukow dziękuje Łotwie za pomoc, która już została jej dostarczona i podkreśla wagę tego wsparcia dla Ukraińców.

Czytaj więcej

Sierakowski mówi, że Turcy nie wezmą pieniędzy za "polskiego" Bayraktara

Łotwa nie jest pierwszym krajem, którego obywatele zdecydowali się wesprzeć Ukrainę zbierając pieniądze na zakup dronów bayraktar dla tego kraju. Podobne akcje organizowano już na Litwie, w Norwegii i w Kanadzie. W Polsce zbiórkę na bayraktara dla Ukrainy zainicjował dziennikarz i publicysta, Sławomir Sierakowski. Zbiórka zakończyła się powodzeniem, a firma Baykar, produkująca bayraktary, zobowiązała się przekazać drona, na którego pieniądze zbierali Polacy, za darmo Ukrainie, a zebrane środki przeznaczyć na pomoc humanitarną. 

Inicjatorzy zbiórki na Łotwie chcą zebrać 5 mln euro na zakup "łotewskiego bayraktara".

Łotwa jest jednym z państw, które dostarcza Ukrainie pomocy wojskowej - wysłała już na Ukrainę bezzałogowe statki powietrzne, amunicję, broń przeciwpancerną, zestawy przeciwlotnicze Stinger i śmigłowce Mi-17 oraz Mi-2.