Informację przekazało biuro prezydenta Turcji.

Turcja poinformowała, że ​​podczas rozmów w Stambule w zeszłym tygodniu osiągnięto ogólne porozumienie w sprawie planu zaproponowanego przez ONZ i teraz zostanie on sporządzony na piśmie.

Umowa o odblokowaniu eksportu z ukraińskich portów Morza Czarnego ma zostać podpisana w piątek o 13.30 czasu polskiego w Pałacu Prezydenckim w Stambule. Podczas podpisywania umowy obecny będzie sekretarz generalny OZN Antonio Guterres.

Przed ubiegłotygodniowymi rozmowami dyplomaci poinformowali, że szczegóły umowy zakładają, że przez zaminowane wody portowe jednostki transportujące zboże będą pilotowane przez ukraińskie statki.  Rosja zgadza się na rozejm podczas przemieszczania dostaw, z kolei Turcja – wspierana przez ONZ – przeprowadzi inspekcje statków, aby rozwiać rosyjskie obawy przed przemytem broni.

Czytaj więcej

USA przeznaczają 100 mln dolarów na pomoc dla ukraińskich rolników

Umowa ma również ułatwić rosyjski eksport zboża i nawozów przez Morze Czarne.

Wiceminister rolnictwa Ukrainy Taras Wysocki przekazał, że Ukraina może "potencjalnie szybko" wznowić eksport. - Większość infrastruktury w portach przetrwała, więc jest to kwestia kilku tygodni w przypadku gwarancji bezpieczeństwa - powiedział Wysocki.

ONZ i Turcja od dwóch miesięcy pracowały nad zawarciem umowy zbożowej w obliczu globalnego niepokoju związanego z kryzysem żywnościowym.