W czasie konferencji amerykańskiego Departamentu Handlu Haines mówiła, że krótkoterminowe cele militarne, jakie stawia przed rosyjską armią Władimir Putin stoją w sprzeczności z możliwościami wojskowymi rosyjskiej armii. - Brak jest dopasowania między jego ambicjami, a tym, co (rosyjska) armia może osiągnąć - dodała.

Według wywiadu USA Putin nadal chce zająć większość Ukrainy, ale rosyjska armia jest tak osłabiona w wyniku długich walk, że jest w stanie obecnie zapewnić jedynie niewielkie zdobycze terytorialne. To zaś oznacza, że wojna może potrwać jeszcze długo - oceniła Haines.

Najbardziej prawdopodobny scenariusz: konflikt będzie toczył się powoli, a Rosja będzie uzyskiwała niewielkie zdobycze terytorialne

Od 19 kwietnia na Ukrainie trwa bitwa o Donbas - Rosja skoncentrowała się na tym rejonie po tym, jak w pierwszej fazie wojny nie udała się jej ofensywa na Kijów.

Mimo to - jak mówi Haines - Putin nadal stawia sobie te same cele, które stawiał sobie na początku wojny, co oznacza, że chce zająć większość Ukrainy.

Czytaj więcej

Premier Holandii: Przekazujcie broń Ukrainie nawet kosztem własnej obronności

Jednak - jak dodała szefowa Narodowej Agencji Wywiadu - Rosja nie jest w stanie zrealizować tego celu w najbliższym czasie.

Haines - w swoim pierwszym publicznym wystąpieniu na temat przebiegu walk na Ukrainie od maja - stwierdziła, że agencje wywiadu USA kreślą trzy scenariusze tego, jak dalej może wyglądać wojna na Ukrainie. Podkreśliła przy tym, że walki mogą trwać "przez długi czas", a obraz sytuacji "jest dość przygnębiający".

Najbardziej prawdopodobny scenariusz - jak powiedziała Haines - wygląda tak, że konflikt będzie toczył się powoli, a Rosja będzie uzyskiwała niewielkie zdobycze terytorialne, ale nie osiągnie przełomu.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Mniej prawdopodobne scenariusze mówią o dużym rosyjskim przełamaniu lub stabilizacji sytuacji na frontach i niewielkich sukcesach Ukrainy.