Szczególną uwagę w dzisiejszym przemówieniu do rodaków Zełenski zwrócił na integrację z Europą.

- Dziękuję wszystkim, którzy pracują na rzecz uczynienia Ukrainy częścią zjednoczonej Europy. Wszystkim naszym dyplomatom, wszystkim naszym urzędnikom państwowym, którzy mają teraz kilka tygodni na wykonanie zadania, które inne kraje pokonały przez lata od przystąpienia do Unii Europejskiej - powiedział Zełenski.

Prezydent podkreślił, że podkreślić, że  droga Ukrainy do integracji europejskiej to nie tylko polityka. - Chodzi o jakość życia. I że Ukraińcy czują wartość życia tak samo, jak zdecydowana większość Europejczyków - mówił.

Zełenski podziękował goszczącemu dziś w Kijowie premierowi Portugalii za deklaracje pomocy w odbudowie ukraińskich szkół i przedszkoli i za ciepłe przyjęcie uchodźców. Do prezydenta USA Joe Bidena Zełenski zwrócił się z podziękowaniem za natychmiastowe podpisanie 40-miliardowego pakietu wsparcia dla Ukrainy zatwierdzonego przez Kongres. - To historyczny wkład w ochronę wolności w Europie - powiedział ukraiński przywódca.

Czytaj więcej

Podolak: Rosja musi ponieść porażkę. Tak bolesną, jak to tylko możliwe

Opisując działania na froncie, Zełenski powiedział, że bardzo trudna jest sytuacja w Donbasie, gdzie podobnie jak w poprzednich dniach armia rosyjska próbuje zaatakować Słowiańsk i Siewierodonieck.

- Siły Zbrojne Ukrainy powstrzymują tę ofensywę. Każdy dzień, w którym nasi obrońcy przeciwdziałają ofensywnym planom Rosji, zakłócając je, jest konkretnym wkładem w zbliżanie się dnia, na który wszyscy czekamy i o który walczymy. Dnia zwycięstwa - powiedział w wieczornym wystąpieniu prezydent Zełenski. - Prócz tego sytuacja militarna nie zmieniła się dziś znacząco. Ale fakt, że jesteśmy w stanie powiedzieć to w 87. dniu wojny na pełną skalę przeciwko Rosji, jest dobrą wiadomością.