Od chwili inwazji na Ukrainę Wielka Brytania nałożyła sankcje na ponad 1000 osób i 100 podmiotów.

Najnowsze decyzje to nałożenie sankcje wobec Aliny Kabajewej, domniemanej kochanki Putina i matki jego dwojga dzieci, oraz Ludmiły Oczerietnej - byłej żony prezydenta, z którą Putin rozwiódł się w 2013.

Kabajewa znalazła się na liście jako osoba podejrzewana o ukrywanie majątku Putina. Sankcje na Oczerietną nałożono, ponieważ, jak głosi komunikat prasowy, "od czasu rozwodu korzystała z preferencyjnych relacji biznesowych z podmiotami państwowymi”.

Czytaj więcej

USA nakładają sankcje na córki Putina. Kreml jest zaskoczony decyzją Waszyngtonu

- Celujemy w podejrzaną sieć wspierającą luksusowy styl życia Putina.  Dopóki Ukraina nie zwycięży, będziemy nadal nakładać sankcje na wszystkich tych, którzy pomagają Putinowi i podżegają do agresji - powiedziała minister spraw zagranicznych Liz Truss.

"Dzisiejsze sankcje izolują członków rodziny i finansistów w wewnętrznym kręgu Putina, zwiększając na niego presję, gdy kontynuuje on swoją bezsensowną inwazję na Ukrainę” - napisano w komunikacie.

Według dwóch europejskich źródeł dyplomatycznych Kabajewa, była utytułowana gimnastyczka, po raz pierwszy powiązana z Putinem ponad dekadę temu, ma być objęta sankcjami w szóstym przygotowywanym przez UE  pakiecie.

Czytaj więcej

UE nałoży sankcję na Alinę Kabajewą? Bloomberg dotarł do dokumentów

Od chwili pojawienia się w przestrzeni publicznej pierwszych - wciąż niepotwierdzonych - doniesień o związku z Kabajewą, Putin zaprzecza, że ma lub miał z nią osobistą relację.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ