Poinformował o tym ambasador Ukrainy w Czechach Jewhen Perebyjnis.

"Czeski Senat właśnie uznał zbrodnie popełnione przez armię rosyjską na Ukrainie za ludobójstwo narodu ukraińskiego. Przyjęta rezolucja popiera również dalsze dostawy broni przez Czechy na Ukrainę oraz status Ukrainy jako kandydata do członkostwa w UE” – napisał ambasador w mediach społecznościowych.

Zgodnie z uchwałą, której tłumaczenie dołączył do stanowiska dyplomata, Senat zdecydowanie potępia agresywną wojnę Rosji z Ukrainą, podczas której Rosja łamie międzynarodowe konwencje i prawo humanitarne.

Czytaj więcej

Masowe groby na przedmieściach Mariupola. Rosjanie mogli tam zakopać kilka tysięcy cywilów

Ponadto izba wyższa czeskiego parlamentu potępiła liczne rosyjskie zbrodnie wojenne w Borodiance, Buczy, Irpinie i Mariupolu, udokumentowane przez ONZ, OBWE i międzynarodowe organizacje praw człowieka, a także masowe egzekucje i deportacje setek tysięcy Ukraińców.

Senat potępił także zbrodnie przeciwko ludzkości na tle etnicznym, takie jak masowe egzekucje, brak szacunku dla zmarłych, tortury, gwałty, przemoc oraz przymusowe deportacje dzieci popełniane przez Rosję systematycznie i na dużą skalę, które są postrzegane jako ludobójstwa narodu ukraińskiego.

Czescy parlamentarzyści żądają od Rosji wycofania wojsk z Ukrainy oraz poszanowania integralności terytorialnej, suwerenności i niepodległości Ukrainy, a także nieograniczania korytarzy humanitarnych.