- Mariupol został wyzwolony przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej i milicję ludową Donieckiej Republiki Ludowej, resztki nacjonalistycznych formacji schroniły się na obszarach przemysłowych zakładów Azovstal - powiedział Szojgu. 

Według Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej na terenach zakładów Azovstal przebywa obecnie ok. 2 tysięcy ukraińskich żołnierzy. Szojgu stwierdził, że zdobycie zakładów Azovstal ma zająć rosyjskim żołnierzom jeszcze 3-4 dni.

Putin nazwał zdobycie Mariupola sukcesem.

Czytaj więcej

Zełenski: siły ukraińskie nie mają wystarczająco dużo poważnej i ciężkiej broni, by pokonać Rosję w Mariupolu

- Zakończenie walk mających na celu wyzwolenie Mariupola jest sukcesem, gratuluję panu - powiedział Szojgu Putin.

Prezydent Rosji nakazał też ministrowi przekazać gratulacje jednostkom biorącym udział w walkach oraz zaproponować odznaczenia dla poszczególnych żołnierzy.

Rosjanie nie kontrolują terenu zakładów Azovstal, gdzie przebywają żołnierze Pułku Azow oraz 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej

Putin zakazał rosyjskiej armii szturmowania zakładów Azovstal - nakazał im natomiast utrzymanie ich blokady.

- Nakazuję odwołanie szturmu na strefę przemysłową - powiedział Putin.

Tymczasem szef kancelarii przywódcy Donieckiej Republiki Ludowej (separatystycznego, quasipaństwowego bytu istniejącego na terenie Donbasu), Aleksiej Nikanorow, w rozmowie z telewizją Rossija-24 stwierdził, że "aby zablokować siły ukraińskie przebywające na terenie zakładów Azovstal w Mariupolu, siły Donieckiej Republiki Ludowej będą potrzebować posiłków".

Mariupol jest okrążony od 2 marca. Obecnie Rosjanie nie kontrolują jedynie zakładów Azovstal, gdzie przebywają żołnierze Pułku Azow oraz 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej. Jeszcze wczoraj resort obrony Rosji proponował obrońcom Mariupola kapitulację, z której to propozycji jednak - według rosyjskich doniesień - miało skorzystać tylko pięciu żołnierzy.

W czwartek wicepremier Ukrainy, Iryna Wereszczuk, na swoim kanale w serwisie Telegram zamieściła apel o pilne otwarcie korytarza humanitarnego, który pozwoliłby na ewakuację cywilów i rannych żołnierzy z terenu zakładów Azovstal w Mariupolu. "Żądamy od Rosjan pilnego otwarcia korytarza humanitarnego z zakładów Azovstal w Mariupolu. Jest tam ok. 1 000 cywilów i 500 rannych żołnierzy. Wszyscy oni muszą zostać ewakuowani dziś" - napisała. Wereszczuk wezwała też międzynarodową społeczność na skupienia swoich wysiłków na pomocy humanitarnej dla osób znajdujących się na terenie zakładów Azovstal.

Obrońcy Mariupola mieli wiązać walką ok. 10 rosyjskich bojowych grup taktycznych.