Rosyjscy marynarze zostali ewakuowani z krążownika rakietowego "Moskwa", okrętu flagowego Floty Czarnomorskiej, po pożarze, który spowodował eksplozję amunicji na pokładzie - podały rosyjskie media państwowe.

Państwowe agencje TASS i RIA, powołując się na rosyjskie Ministerstwo Obrony, podały, że "Moskwa" została poważnie uszkodzona i że badana jest przyczyna pożaru. W rosyjskich doniesieniach nie podano informacji o ewentualnych ofiarach.

Czytaj więcej

Rosyjski krążownik "Moskwa" trafiony ukraińskimi rakietami

Kilka godzin wcześniej ukraińscy urzędnicy informowali, że rosyjski okręt wojenny został trafiony pociskami manewrującymi wystrzelonymi z Ukrainy.

Warunki pogodowe utrudniają możliwość oceny zniszczeń na podstawie zdjęć satelitarnych, ale eksperci wskazują, ze pożar tego typu jednostki może doprowadzić do ogromnej eksplozji, która w konsekwencji zakończy się zatopieniem krążownika.

- Tylko utrata okrętu podwodnego z rakietą balistyczną lub Kuzniecowa (jedynego rosyjskiego lotniskowca) byłaby poważniejszym ciosem dla rosyjskiego morale i reputacji marynarki wojennej w oczach rosyjskiej opinii publicznej - powiedział Carl Schuster, emerytowany kapitan marynarki wojennej USA i były dyrektor operacyjny Połączonego Centrum Wywiadu Obszaru Pacyfiku.

Czytaj więcej

Rosja potwierdza: flagowy rosyjski krążownik "Moskwa" płonie, jest poważnie uszkodzony

Alessio Patalano, profesor wojny i strategii w King's College w Londynie uważa, że utrata takiego okrętu byłaby ogromnym ciosem dla Rosji.

- Okręty funkcjonują z dala od uwagi opinii publicznej, a ich działania rzadko są tematem wiadomości. Jednak są one dużymi, pływającymi częściami terytorium kraju, a kiedy traci się jeden z nich, w dodatku okręt flagowy, polityczny i symboliczny przekaz - oprócz strat militarnych - jest właśnie z tego powodu bardzo wyraźny - skomentował.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM