- Następne tygodnie będą decydujące. Rosja przygotowuje ofensywę na wschodzie Ukrainy. Jest kluczowe, abyśmy kontynuowali i zwiększali wsparcie wojskowe dla Ukrainy broniącej swojego terytorium i swoich mieszkańców i przeciwdziałali dalszemu cierpieniu - powiedział wysoki przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, Josep Borrell.

Zwiększenie środków na pomoc wojskową dla Ukrainy o 500 mln euro oznacza, że wartość unijnej pomocy wojskowej dla walczącej z Rosją Ukrainy wzrośnie do 1,5 mld euro - czytamy w komunikacie RE.

Czytaj więcej

USA rozważają wysłanie przedstawiciela administracji Bidena do Kijowa

Pomoc trafi na Ukrainę w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF).

EPF to pozabudżetowy fundusz, który w latach 2021-2027 ma mieć wartość około 5 mld euro na lata 2021-2027. Środki z funduszu są przeznaczane na działania zewnętrzne UE,  które mają skutki wojskowe lub obronne.

1,5 mld

Tyle warta będzie (w euro) pomoc wojskowa UE dla Ukrainy

Z dodatkowych środków, przeznaczonych przez UE na pomoc wojskową dla Ukrainy, sfinansowany zostanie zakup sprzętu ochronnego, sprzętu wojskowego, paliwa i zestawów pierwszej pomocy.

"Rada Europejska domaga się, by Rosja natychmiast przerwała swoją militarną agresję na terytorium Ukrainy" - czytamy w komunikacie.