Pierwsze transportery piechoty z Australii lecą na Ukrainę

Australia wysłała na Ukrainę pierwsze trzy z 20 pojazdów Bushmaster - kołowych transporterów piechoty typu MRAP. Wysłane na Ukrainę pojazdy są produkowane przez zakłady Thales Australia

Publikacja: 08.04.2022 05:05

Załadunek Bushmasterów

Załadunek Bushmasterów

Foto: Departament Obrony Australii

Australia odpowiedziała tym samym na apel prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, który prosił o przesłanie ukraińskiej armii tych właśnie pojazdów.

Z pierwszych trzech Bushmasterów, które trafią na Ukrainę, dwa mają pełnić rolę karetki

Silnie opancerzone Bushmastery są przeznaczone do transportu żołnierzy i cywilów w strefie działań wojennych.

W ubiegłym tygodniu Zełenski wystąpił przed parlamentem Australii dziękując temu państwu za dotychczasowe wsparcie dla Ukrainy.

Australia zobowiązała się jak dotąd do dostarczenia Ukrainie pomocy wojskowej i humanitarnej o łącznej wartości 142 milionów dolarów oraz nałożyła sankcje na Rosję.

Czytaj więcej

Australia wyśle Ukrainie kołowe transportery piechoty

Premier Australii określił Zełenskiego mianem "lwa demokracji". Scott Morrison wielokrotnie też powtarzał, że liberalne demokracje muszą działać ramię w ramię, by bronić wolności.

Bushmastery, które zostały wysłane na Ukrainę, mają na boku ukraińską flagę i słowa "Zjednoczeni z Ukrainą". Z pierwszych trzech Bushmasterów, które trafią na Ukrainę, dwa mają pełnić rolę karetki (mają na sobie znak czerwonego krzyża).

"Bushmastery powstały w Australii, aby zapewnić ochronę w czasie transportu, bezpieczne poruszanie się żołnierzy w strefie działań wojennych, w czasie zbliżania się do miejsca walki" - głosi oświadczenie wydane przez kancelarię Scotta Morrisona.

"Bushmastery są odpowiednie do zapewnienia ochrony żołnierzom Ukraińskich Sił Zbrojnych i ukraińskim cywilom wobec min i zaimprowizowanych ładunków wybuchowych, pocisków artyleryjskich i ognia z broni ręcznej" - czytamy w oświadczeniu.

Konflikty zbrojne
Drony w pobliżu bazy NATO w Rumunii. Rosja uważa ją za zagrożenie
Konflikty zbrojne
Decyzja zapadła. "Reakcja na atak Iranu jest koniecznością, ale Izrael zachowa rozsądek"
Konflikty zbrojne
Wojna w Gazie. Putin i Raisi wzywają strony konfliktu do "rozsądnej powściągliwości"
Konflikty zbrojne
Izraelskie ataki w Strefie Gazy. Celem Rafah i Beit Hanoun
Konflikty zbrojne
Prezydent Ukrainy Zełenski podpisał ustawę o mobilizacji