Mimo politycznych i prawnych zawirowań, sankcji na Rosję i kremlowskie media, w USA wciąż słychać radio Sputnik, kremlowską tubę propagandową. Nadaje m.in. na falach WZHF, byłej hiszpańskojęzycznej rozgłośni mieszczącej się w rejonie Waszyngtonu oraz stacji radiowych w rejonie Kansas City. Sputnik wykupił czas antenowy na podobnych zasadach jak reklamodawcy, bo prawo federalne zabrania zagranicznym rządom ubiegania się o licencje radiowe.
– Audycje radia Sputnik produkowane są lokalnie i w Moskwie pod dyktando rosyjskiego rządu – pisze „Washington Post”. Radio Sputnik to odnoga agencji Rossija Siewodnia, kremlowskiego koncernu medialnego, który zarządza RT i RT Ameryka – telewizją i portalem założonym przez putinowski reżim w 2005 r. Zostały one zakazane w Europie i Ameryce po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę.
Niektóre audycje Sputnika są apolityczne, ale wiele ma z góry sterowany przekaz. Od lat przewijającym się tematem jest sceptycyzm wobec wniosków amerykańskiego wywiadu, dotyczących rosyjskiego wpływu na wybory prezydenckie w 2016 r., dzięki któremu wygrał Donald Trump.
Czytaj więcej
Państwowy regulator mediów i Internetu w Rosji, urząd Roskomnadzor, zdecydował o zablokowaniu możliwości korzystania z Facebooka na terenie Rosji. Zablokowany został też dostęp do Twittera oraz prawdopodobnie ograniczono możliwość korzystania z VPN.
Rozmówcy w programach Sputnika uzasadniają inwazję rosyjską w Ukrainie, oskarżając ten kraj o „zbrodnie przeciwko rosyjskojęzycznej ludności” oraz „niezdrowe wpływy” NATO. Zazwyczaj o wojnie w Ukrainie mówią tak, jak Putin przykazał: „operacja wojskowa” albo „interwencja”. Wiele jest hipotetycznych, aczkolwiek niemających poparcia w rzeczywistości dyskusji. W ubiegłym tygodniu rosyjski komentator rozważał, co by było, gdyby USA rozbroiły nuklearnie Ukrainę. – Nie możemy ufać Ameryce i uważać jej za odpowiedzialnego członka międzynarodowej społeczności – powiedział.