Jeśli ten pogląd potwierdzi Naczelny Sąd Administracyjny, wstrząśnie to całym systemem interpretacji przepisów prawa podatkowego. W tych bowiem przypadkach, kiedy urząd spóźnił się z doręczeniem odpowiedzi, prawidłowe jest stanowisko podatnika przedstawione w pytaniu.
O tym że przepisy nie określają, jak liczyć termin na udzielenie interpretacji, pisaliśmy już w "Rz" z 28 stycznia 2005 r. Czy to data na postanowieniu, czy moment doręczenia pisma podatnikowi? Pierwszy pogląd daje duże możliwości przedstawicielom fiskusa. Wystarczy, że podpiszą interpretację w ciągu trzech miesięcy, a doręczyć mogą ją później. Przy drugim wariancie mają trudniejsze zadanie. Pytający może złożyć wniosek o interpretację, przedstawić w nim korzystne dla siebie stanowisko, a potem "unikać" kontaktów z urzędem.
Wątpliwości były spore, wystąpiliśmy więc z pytaniem do Ministerstwa Finansów. W odpowiedzi (pismo z 19 kwietnia 2005 r.) stwierdziło, że decyduje tu data wydania postanowienia. Tak więc interpretacja może być doręczona w późniejszym terminie. Zdaniem resortu wykładnia systemowa przemawia za przyjęciem, że w sprawach procedury składania i załatwiania wniosków o interpretację, nieuregulowanych odrębnie, należy stosować przepisy działu IV - Postępowa nie podatkowe. Jednak określenie "wyda nie postanowienia" i "doręczenie postanowienia" to odrębne pojęcia, dotyczące różnych czynności procesowych. W związku z tym decydująca jest data wydania interpretacji. Jak czytamy w wyjaśnieniach: "skutek w postaci związania organu podatkowego stanowiskiem podatnika następuje w przypadku wydania, a nie doręczenia postanowienia w sprawie interpretacji po upływie trzech miesięcy od daty otrzymania wniosku".
Data wydania jest zamieszczana na postanowieniu - zgodnie z art. 217 § 1 pkt 2 ordynacji podatkowej. Jest to moment jego podpisania przez upoważnioną osobę.
Urzędy konsekwentnie trzymały się stanowiska resortu i nie spieszyły z przekazywaniem odpowiedzi podatnikom. Może to mieć poważne skutki, a to za sprawą kilku ostatnich wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W orzeczeniu z 20 marca br. (III SA/Wa 3705-06/06) sąd stwierdził, że datą wydania postanowienia w sprawie interpretacji nie jest data wpisana przez urząd, ale dzień doręczenia go podatnikowi. Jeśli od momentu otrzymania pytania do doręczenia odpowiedzi miną trzy miesiące, prawidłowe jest stanowisko podatnika.