Zgodnie z unijnymi przepisami Polska musi zapewnić dostępność informacji o przestrzeni, w której żyjemy i gospodarujemy, czyli o środowisku.Wymaga tego unijna dyrektywa zwana INSPIRE. Chociaż uchwalono ją blisko rok temu, dopiero od kilkunastu dni wiadomo, że przygotowanie nowych przepisów ma koordynować Główny Urząd Geodezji i Kartografii.
Wystarczy kilka kliknięć myszką i inwestor się dowie, czy w interesującym go miejscu nie tylko w Polsce, ale w całej UE, są tereny chronione, jak nośny jest grunt oraz co zanieczyszcza środowisko i jaki to ma wpływ na zdrowie mieszkańców. Wiedza ta pozwoli mu podjąć decyzję inwestycyjną, będzie również niezbędna przy podejmowaniu przez miejscowe samorządy odpowiednich działań. Ale na razie to tylko marzenia.
– Wprawdzie w Internecie można znaleźć wiele informacji o środowisku, ale nie zawsze dobrej jakości. Poza tym są dość mocno rozproszone, a często także niełatwo je porównać – mówi Tomasz Nałęcz z Państwowego Instytutu Geologicznego.
Ponieważ z takimi problemami boryka się nie tylko Polska, Unia Europejska uznała, że najwyższy czas to zmienić, i uchwaliła odpowiednie przepisy.Dyrektywa 2007/2/WE, zwana dyrektywą INSPIRE, ustanawia infrastrukturę informacji przestrzennej w Europie i wymusza zmianę krajowego prawa w zakresie informacji przestrzennej uwzględniającej m.in. dane o środowisku i katastralne.
Jak ma wyglądać ta infrastruktura? Prof. Grażyna Szpor, kierownik katedry Prawa Informatycznego z Uniwersytetu im. Kardynała Wyszyńskiego, wyjaśnia, że ma ona zawierać bazy danych i związane z nimi usługi umożliwiające wyszukiwanie, przeglądanie, pobieranie i analizowanie danych przestrzennych. Usługi te powinny uwzględniać wymagania użytkownika, mają być proste w użyciu oraz publicznie dostępne za pośrednictwem Internetu.