E-prawo: zrobiono kolejny krok naprzód

Dzienniki Ustaw publikowane na internetowej stronie Rządowego Centrum Legislacji można już sobie wydrukować

Aktualizacja: 17.08.2009 07:33 Publikacja: 17.08.2009 06:30

E-prawo: zrobiono kolejny krok naprzód

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Od ponad roku ta rządowa instytucja udostępnia w Internecie aktualne Dzienniki Ustaw i Monitory Polskie. Ukazują się na bieżąco. Na początku nie można ich było wydrukować. Od niedawna jest to możliwe.

– Teraz są podpisywane bezpiecznym certyfikowanym podpisem elektronicznym, który gwarantuje integralność plików zawierających akty prawne – wyjaśnia minister Maciej Berek, szef RCL. – Można sobie ściągnąć czy wydrukować Dziennik Ustaw z gwarancją, że zawiera treść identyczną z zawartą w wersji papierowej.

Jak wynika z klauzuli zamieszczonej na stronie RCL, „prezentowane w serwisie dokumenty powstały z plików źródłowych utworzonych w Centrum Obsługi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, które służą do wykonywania wydruku wersji papierowej Dzienników dostępnej w punktach sprzedaży prowadzonych przez COKPRM. Od plików źródłowych różnią się jedynie parametrami technicznymi”.

– Dziennik zamieszczany jest na stronie w tym samym dniu, w tym samym czasie, w którym schodzi z maszyny drukarskiej. To jest rzeczywisty dostęp do prawa – dodaje Maciej Berek.

Po parlamentarnych wakacjach Sejm wróci do pracy nad zmianą ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych, która przesądzi, że dostęp obywateli do oficjalnych elektronicznych źródeł prawa będzie polegał w pierwszej kolejności na możności zapoznania się z nimi na stronie internetowej RCL (gotowe jest już sprawozdanie podkomisji).

[b]RCL planuje także publikowanie w Internecie indeksu haseł tematycznych, który będzie służył do odszukiwania aktów prawnych dotyczących danej gałęzi czy dziedziny prawa.[/b] Przygotowywana jest również digitalizacja Dzienników i Monitorów pochodzących sprzed 2008 r. Stopniowo będą uzupełniać aktualny zasób. Kolejny krok to umieszczanie w Internecie jak największej liczby oficjalnych tekstów jednolitych ustaw.

– Myślę, że w ciągu paru miesięcy uda nam się sprawić, że Internet stanie się kompletnym źródłem informacji o obowiązującym prawie – konkluduje Maciej Berek.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku