- Ich pamięć była na tej ziemi zakazana - mówił prezydent Lech Kaczyński o ofiarach ludobójstwa. - To akt pamięci w stosunku do naszych bohaterów, ich rodzin i całego naszego narodu - podkreślał prezydent.

W sobotę około godz. 5.45 na ciemnym jeszcze placu była tylko niewielka grupka osób, członków Rodzin Katyńskich. Ale, kiedy przerwane o północy odczytywanie nazwisk awansowanych podjął rano oficer Wojska Polskiego i kiedy na plac wkroczyła kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego ludzi zaczęło przybywać.

Na placu pojawiły się setki osób. Zniczy zapalono tak wiele, że Plac Piłsudskiego zasnuł się dymem.

Wiele osób założyło na ramię rozdawane na placu papierowe biało-czerwone opaski z napisem "Katyń - Pamiętamy".

W ramach dwudniowych uroczystości, w piątek i sobotę wyczytano nazwiska ponad 14 tys. jeńców wojennych zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze, awansowanych pośmiertnie na wyższe stopnie wojskowe lub służbowe. Wśród nich jest około 8 tys. żołnierzy, ponad 5 tys. funkcjonariuszy Policji Państwowej, 30 funkcjonariuszy Straży Granicznej i ok. 400 funkcjonariuszy Straży Więziennej.

Wczoraj prezydent odczytał nazwiska oficerów awansowanych na stopnie: generała broni, generała dywizji, wiceadmirała, generała brygady, nadinspektora straży granicznej, inspektora policji, inspektora straży granicznej i inspektora straży więziennej. Dzisiaj odczytał nazwiska 30 najniższych rangą ofiar mordu.

Po odczytaniu nazwisk wszystkich awansowanych odbył się apel pamięci i ekumeniczna msza święta.

Awans na stopień generała dywizji otrzymali: gen. bryg. Leon Billewicz - zamordowany w Charkowie, gen. bryg. Bronisław Bohaterewicz - zamordowany w Katyniu, gen. bryg. Aleksander Kowalewski - zamordowany w Charkowie, gen. bryg. Kazimierz Łukoski-Orlik - zamordowany w Charkowie, gen. bryg. Konstanty Plisowski-Odrowąż - zamordowany w Charkowie, gen. bryg. Franciszek Sikorski - zamordowany w Charkowie, gen. bryg. Piotr Skuratowicz - zamordowany w Charkowie i gen. bryg. Mieczysław Smorawiński - zamordowany w Katyniu.

Na stopień wiceadmirała mianowany został kontradmirał Ksawery Czernicki - zamordowany w Katyniu.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

Awans na stopień generała brygady otrzymali: płk Włodzimierz Arwaniti - zamordowany w Charkowie, płk Edward Baranowicz - zamordowany w Katyniu i płk August Biskupski - zamordowany w Katyniu.

Na stopień nadinspektora straży granicznej mianowani zostali: inspektor SG Stanisław Hetmanek - zamordowany w Katyniu i inspektor SG Bolesław Rodkiewicz - zamordowany w Twerze k/Miednoje.

Awansowani na stopień inspektora policji państwowej zostali: podinsp. PP Karol Stanisław Fuchs - zamordowany w Twerze, podinsp. PP Wiktor Gorczyński - zamordowany w Twerze, podinsp. PP Bolesław Iżewski - zamordowany w Twerze, podinsp. PP Jan Petri - zamordowany w Twerze, podinsp. PP Karol Romańczyk - zamordowany w Twerze, podinsp. PP Karol Ludwik Stadler - zamordowany w Twerze i podinsp. PP Stanisław Cyankiewicz - zamordowany w Katyniu.

Mianowani na stopień inspektora straży granicznej zostali: nadkomisarz SG Karol Doczkał - zamordowany w Twerze, nadkomisarz SG Józef Leśniewski - zamordowany w Twerze, nadkomisarz SG Jan Mularczyk - zamordowany w Twerze, nadkomisarz SG Marian Karol Mutka - zamordowany w Twerze, nadkomisarz SG Zdzisław Ruciński - zamordowany w Charkowie i nadkomisarz SG Marian Skibiński - zamordowany w Miednoje.

Na stopień inspektora straży więziennej mianowani zostali nadkomisarz Mieczysław Kobyłecki - zamordowany na Ukrainie i nadkomisarz Kazimierz Roszkowski - zmarły po deportacji.

Spośród wymienionych przez prezydenta, na stopień podporucznika mianowani zostali: szer. Józef Sulewski - zamordowany w Twerze, szer. Stanisław Szukiel - zamordowany w Twerze, Józef Szulkowski - zamordowany w Twerze, szer. Jan Szwach - zamordowany w Katyniu, szer. Kazimierz Szywis - zamordowany w Charkowie, szer. Józef Walczyszewski - zamordowany w Twerze, szer. Jan Wojciechowski - zamordowany w Twerze, szer. Aleksander Wykowski - zamordowany w Twerze, szer. Józef Wysokiński - zamordowany w Twerze, strz. Albert Chmielewski - zamordowany w Twerze, strz. Stanisław Kaczmarczyk - zamordowany w Twerze, strz. Władysław Milcarz - zamordowany w Twerze, strz. Stanisław Pajor - zamordowany w Twerze, strz. Antoni Stańczak - zamordowany w Twerze, i uł. Julian Kozłowski - zamordowany w Twerze.

Awans na stopień podkomisarza straży granicznej otrzymali: strażnik SG Józef Tromski - zamordowany w Twerze, strażnik SG Paweł Mateusz Warecki - zamordowany w Twerze, i strażnik SG Aleksander Wykowski - zamordowany w Twerze.

Mianowani na stopień aspiranta straży więziennej zostali: przodownik Mikołaj Zemła - zamordowany w Miednoje, przodownik Adolf Zygnański - zamordowany w Miednoje, strażnik Stanisław Żuk - zamordowany na Ukrainie, st. strażnik Józef Żygadło - zamordowany w Miednoje, i przodownik Jan Żytariuk - zamordowany w Miednoje.

Awansowani na stopień aspiranta policji państwowej zostali: post. PP Teofil Żelechowski - zamordowany w Twerze, post. PP Wincenty Żmijski - zamordowany w Twerze, post. PP Władysław Żółtowski - zamordowany w Twerze, post. PP Ewald Żórawik - zamordowany w Twerze, post. PP Franciszek Żukiewicz - zamordowany w Twerze, post. PP Władysław Żurakowski - zamordowany w Twerze i post. PP Henryk Żygalski - zamordowany w Twerze.