W uroczystości biorą udział najmłodsi żołnierze, absolwenci szkół ponadpodstawowych uczestniczących w programie kształcenia w wojskowych klasach mundurowych.

29 lipca w pięciu jednostkach wojskowych stawili się absolwenci klas mundurowych. Elewi mają możliwość odbycia skróconej służby przygotowawczej w ramach czterotygodniowego turnusu, który został zorganizowany przez pięć ośrodków wojskowych: 1 Warszawską Brygadę Pancerną w Wesołej, 20 Bartoszycką Brygadę Zmechanizowaną, 2 Brygadę Zmechanizowaną w Złocieńcu, 17 Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną w Międzyrzeczu oraz 25 Brygadę Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim.

Sobotnia przysięga jest zwieńczeniem szkolenia podstawowego, w trakcie którego młodzi ludzi poznali regulaminy i musztrę, przepisy wojskowe, przeszli szkolenie z udzielania pierwszej pomocy na polu walki.

To kontynuacją nauczania przedmiotu szkolnego edukacja wojskowa, na który uczęszczali przez trzy semestry ostatnich dwóch lat nauki w szkołach. Łącznie absolwenci zaliczyli 185 godzin lekcyjnych.

Jak podaje MON „elewów czeka jeszcze szkolenie strzeleckie, taktyczne, inżynieryjno-saperskie, ale też zajęcia dotyczące obrony przed bronią masowego rażenia, terenoznawstwa i łączności". W programie są również zajęcia i egzaminy z wychowania fizycznego. W ostatnim okresie szkolenia elewi zdobędą kwalifikacje specjalistyczne. Będą też musieli zaliczyć egzamin końcowy.

Szkolenie absolwentów klas mundurowych potrwa do 28 sierpnia. Po jego zakończeniu absolwenci klas wojskowych staną się żołnierzami rezerwy i już we wrześniu będą mogli ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej.

Po przysiędze w Raszynie planowany jest festyn wojskowy, na którym będzie można zobaczyć czołg Leopard, Kołowy Transporter Opancerzony Rosomak oraz sprzęt saperski. Przewidziano również koncert orkiestry wojskowej, spotkania z żołnierzami w ramach kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej" i degustację żołnierskiej grochówki.