Petycja znajduje się na portalu change.org a jej autorka, Saiqę Noreen twierdzi, że "Nike wyprodukowało buty Air Max 270 z napisem na podeszwie przypominającym słowo Allah po arabsku, które z pewnością zostanie zadeptane, zatarte i zabłocone".

Saiqę Noreen twierdzi tez, że to nie pierwszy raz kiedy Nike umieściło podobne logo na butach. Według niej w 1997 roku miała miejsce podobna sytuacja i wtedy firma wycofała partię butów Air Bakin, ponieważ wzór płomienia na butach przypominał słowo Allah.

Autorka petycji dopatrzyła się słowa Allah - pisanego po arabsku, po odwróceniu logotypu "AIRMAX" znajdującego się na butach Air Max 270 oraz Air Max 720, które mają trafić do oficjalnej sprzedaży w lutym 2019 roku.

"To oburzające i przerażające, że Nike umieszcza imię Boga na bucie. Jest to lekceważące i obraźliwe dla muzułmanów i obrażające islam" - cytuje Noreen portal footwearnews.com.

Przedstawiciele Nike zaprzeczają, by logo miało jakiekolwiek konotacje religijne. "Nike szanuje wszystkie religie i podchodzi do problemu poważnie. Logo AIR MAX zostało stworzone, aby reprezentować znak towarowy Nike AIR MAX. Ma odzwierciedlać tylko markę AIR MAX. Jakiekolwiek inne znaczenie lub przedstawienie jest nieintencjonalne" - napisano w specjalnym oświadczeniu.

Rok temu koncern modowy H&M zdecydował się na wycofanie partii skarpetek dla dzieci, bo zdaniem niektórych klientów wzór na nich przypominał słowo Allah pisane po arabsku.