Jak czytamy na stronie Światowej Organizacji Handlu 4 czerwca Ukraina powiadomiła WTO o wszczęciu z dniem 1 czerwca 2021 r. dochodzenia w sprawie ochrony rynku płytek ceramicznych.

Czym jest postępowanie ochronne? Takie działanie ma na celu ustalenie, czy zwiększony przywóz produktu powoduje lub grozi wyrządzeniem poważnych szkód dla przemysłu krajowego.

Postępowanie zostało wszczęte przez Ukrainę w dniu 1 czerwca br. Zgodnie z prawem ukraińskim strony zainteresowane tym postępowaniem mogą w ciągu 30 dniu zarejestrować się w nim i uzyskać status strony, co daje dostęp do dokumentów, czy możliwość brania udziału w publicznych wysłuchaniach w sprawie - pisze Business Insider Polska.

Co kroki podjęte przez stronę ukraińską oznaczają dla polskich firm? Przedsiębiorcy wskazują, że działania Kijowa to powtórka z rozrywki tyle, że wcześniej musiały się z nimi mierzyć inne branże. Amadeusz Kowalski wiceprezes Grupy Tubądzin w rozmowie z Business Insider Polska wskazuje, że kolejnym krokiem po złożeniu przez producentów ukraińskich wniosku, może być nałożenie ceł. Jego zdaniem ukraińskie firmy zauważyły zwiększający się import płytek na Ukrainę - głównie z krajów UE oraz Indii.