W USA trwa gigantyczny kryzys wywołany pandemią koronawirusa i związanymi z nią obostrzeniami. Przynajmniej część Amerykanów dostawała bezpośrednią pomoc od rządu w postaci czeków na 600 dolarów tygodniowo. Oprócz tego miliardy dolarów zostały, w różnej formie, przekazane przedsiębiorcom. Te pieniądze miały na celu ratowanie gospodarki i siły nabywczej. Okazuje się, że są firmy, które zyskały na tym całkiem sporo, choć niekoniecznie oczekiwanie.

Wynikami za drugi kwartał pochwalił się sprzedawca obuwia sportowego Foot Locker. Pomimo zamknięcia sklepów w czasie ogólnonarodowej kwarantanny, drugi kwartał okazał się być dla firmy całkiem dobry i zanotowała ona zysk. Po ponownym otwarciu sklepów sprzedaż sportowych butów skoczyła gwałtownie w górę.

- To efekt stłumionego popytu i stymulacji fiskalnej – stwierdził, cytowany przez CNN, prezes Foot Locker Richard Johnson.

Sprzedaż rosła zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w kanale online. Zysk w drugim kwartale ma jednak nie być tylko zasługą odbicia w sprzedaży, ale także „lepszej dyscypliny wydatkowej", którą chwaliła się dyrektorka finansowa Lauren Peters.

Przy okazji prezentacji wyników firma nie przedstawiła jednak prognozy a resztę roku. Wyrażono tylko stanowisko o „niepewności związanej z przebiegiem pandemii" oraz o potencjale „ponownego otwarcia szkół" czy „dodatkowych rządowych pakietów stymulacyjnych". Kurs akcji Foot Locker wzrósł dzięki dobrym wynikom o 7 procent. Nadal jednak jest o jedną czwartą niższy niż przed pandemią.

Gorzej od Foot Locker wydają się radzić konkurenci – np. Nike zanotowało duży spadek sprzedaży.