Kanada jest gotowa na cła Trumpa. Premier Trudeau: To będzie dolar za dolara ceł

Kanada chce utrzymywać dobre relacje z USA, ale rząd będzie chronić Kanadyjczyków, jeśli USA wprowadzą 25 proc. cła na import z Kanady - oświadczył we wtorek premier Justin Trudeau.

Publikacja: 21.01.2025 18:35

Doug Ford, premier Ontario, Justin Trudeau, premier Kanady, Dominic LeBlanc, minister finansów i spr

Doug Ford, premier Ontario, Justin Trudeau, premier Kanady, Dominic LeBlanc, minister finansów i spraw międzyrządowych Kanady, Melanie Joly, minister spraw zagranicznych Kanady i Kirsten Hillman, ambasador Kanady w USA, podczas konferencji prasowej w Ottawie

Foto: David Kawai/Bloomberg

"Jeśli USA nałożą niesprawiedliwe cła, nasza odpowiedź będzie poważna, szybka i rozważna, ale bardzo silna" - powiedział Trudeau. Premier dodał, że "celem będzie pozbycie się tych ceł jak najszybciej, a w tym celu wszystko jest możliwe".

Czytaj więcej

Kanada szykuje odpowiedź na cła Trumpa. „Musimy być gotowi na wszystko”

Komentując wypowiedzi Trumpa z poniedziałku, że ma nastać "wiek złoty" dla Ameryki, Justin Trudeau powiedział, że będzie to "wymagało więcej stali i aluminium, więcej minerałów krytycznych, więcej dostaw energii z pewnych źródeł i taniej, by gospodarka amerykańska mogła funkcjonować w pełni". Podkreślił, że to właśnie Kanada jest źródłem amerykańskiego importu tych surowców, w tym dostawcą uranu. Premier Kanady przypominał, że alternatywne źródło dostaw, to obecnie takie kraje jak "Chiny, Rosja i Wenezuela".

Kanadyjski rząd nie wyklucza reakcji "dolar za dolara ceł". "Cła zostaną zapłacone przez amerykańskich konsumentów" - dodał Trudeau.

Cła Donalda Trumpa

W poniedziałek Donald Trump potwierdził, że rozważa nałożenie na import z Kanady i Meksyku ceł w wysokości 25 proc. i możliwe jest, że zaczną obowiązywać od 1 lutego. W kampanii wyborczej obiecywał, że cła zaczną obowiązywać już w ni jego inauguracji, czyli 20 stycznia 2025.

Kanadyjski rząd jest gotowy na sankcje Trumpa

Rząd Kanady obraduje od poniedziałku na specjalnym dwudniowym posiedzeniu. W zeszłym tygodniu premier Kanady powołał specjalną radę ds. relacji Kanada-USA. Rada liczy 18 osób, w jej skład wchodzą zarówno politycy, jak i przedstawiciele środowisk biznesu.

Czytaj więcej

Donald Trump na razie unika wojen handlowych. Ale ostrzega Kanadę, Meksyk i Chiny

Minister spraw zagranicznych Kanady Melanię Joly powiedziała, że ministrowie „będą nadal pracować nad zapobieganiem cłom”, ale potwierdziła również, że „pracują nad odwetem”.

Kanadyjski minister finansów Dominic LeBlanc powiedział, że Trump może być nieprzewidywalny. „Nasz kraj jest absolutnie gotowy, aby odpowiedzieć na każdy ze scenariuszy” - dodał.

Twoje wybory zależą od tego, co wiesz

Tylko 19
za pierwszy miesiąc dostępu do rp.pl

Subskrybuj

Kanada jest jednym z najbardziej zależnych od handlu krajów na świecie, a 75 procent kanadyjskiego eksportu trafia do Stanów Zjednoczonych. Kanada jest głównym miejscem docelowym eksportu dla 36 stanów USA. Towary i usługi o wartości prawie 3,6 miliarda dolarów kanadyjskich (2,7 miliarda dolarów amerykańskich) przekraczają granicę każdego dnia – informuje agencja AP.

Czytaj więcej

Donald Trump zapowiada starcie handlowe

Pomimo twierdzeń Trumpa, że Stany Zjednoczone nie potrzebują Kanady, jedna czwarta ropy naftowej, którą Ameryka zużywa dziennie, pochodzi właśnie stamtąd. „Błędem byłoby nałożenie ceł przez amerykański rząd, jeśli chodzi o koszty utrzymania w Stanach Zjednoczonych, miejsca pracy w Stanach Zjednoczonych i bezpieczeństwo łańcuchów dostaw” — powiedział minister LeBlanc.

Niejawna lista ceł odwetowych

Lista możliwych działań Kanady jest niejawna, ale z informacji medialnych wynika, że są wśród nich odwetowe cła na towary o wartości 37 mld dolarów kanadyjskich. Jest też lista dotycząca nałożenia ceł na towary importowane z USA o wartości 110 mld dolarów kanadyjskich.

Handel
Chiński eksport do USA kwitnie. Firmy ukrywają pochodzenie produktów
Handel
Przesyłki z Chin i Hongkongu droższe. Bruksela i Paryż śladem USA
Handel
Puściej pod choinką w Boże Narodzenie 2025. Cios w Świnkę Peppę i Teletubisie
Handel
Deeskalacja wojny celnej między USA a Chinami. Pekin rozważa ofertę Białego Domu
Handel
Majówka 2025: Czy 1 i 3 maja sklepy będą otwarte? Gdzie zrobimy zakupy?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku