Lidl uprzedza ruch Biedronki. Nie podniesie cen przez powrót VAT

Sieć handlowa Lidl zapowiedziała właśnie, że mimo powrotu 5-proc. stawki VAT na żywność od 1 kwietnia utrzyma ceny ponad 1,6 tys. produktów na niezmienionym poziomie

Publikacja: 23.03.2024 10:50

Lidl uprzedza ruch Biedronki. Nie podniesie cen przez powrót VAT

Foto: Adobe Stock

Lidl ogłosił właśnie akcję VAT STOP. Sieć bierze na siebie 5-proc. stawkę podatku, która wraca po dwóch latach przerwy od kwietnia. Ogłosiło to w marcu Ministerstwo Finansów. W piątek sieć drogerii dm także ogłosiła, że podatek bierze na siebie i nie odczują go jej klienci.

Lidl prowadzi jednak wojnę cenową z Biedronką, stąd ruchy tych dwóch największych sieci handlowych w Polsce są najbaczniej obserwowane tak przez klientów, jak i konkurencję.

Czytaj więcej

Pierwsza sieć ogłasza, że mimo powrotu VAT nie podwyższy cen

Lidl nie podwyższy cen mimo powrotu VAT

Decyzja Lidla trochę stawia teraz inne sieci pod ścianą. Mają jeszcze tydzień na decyzję, jak podejść do nowych realiów podatkowych oraz decyzji dużego konkurenta.

Lidl podaje, że jego klienci ponad 1,6 tys. produktów spożywczych nadal będą mogli kupić w cenie na poziomie sprzed podwyżki VAT. To choćby pieczywo, produkty mleczarskie, owoce i warzywa czy mięso oraz wędliny.

— Naszym głównym celem jest oferowanie klientom wysokiej jakości produktów w niskiej, atrakcyjnej cenie. Konkurencyjna oferta w każdym sklepie naszej sieci jest taka sama – we wszystkich obiektach oferujemy tak samo niskie ceny – komentuje Aleksandra Robaszkiewicz, rzeczniczka Lidl Polska. - Oferowanie niskich cen to jedno z naszych działań, które podejmujemy, aby chronić budżety polskich gospodarstw domowych. Wśród innych naszych aktywności można wymienić inne akcje promocyjne oraz oferty dla użytkowników aplikacji — dodaje.

Czytaj więcej

Coraz ostrzejsza walka Lidla i Biedronki. To będzie tania Wielkanoc?

Co na to Biedronka?

Decyzja Lidla pokazuje, że wojna cenowa z Biedronką ma się doskonale i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Co więcej jest to zgodne z oczekiwania konsumentów, bowiem aż 55,5 proc. dorosłych Polaków oczekuje zaostrzania wojny cenowej między sieciami dyskontowymi, choćby po to, by móc taniej zrobić wielkanocne zakupy.

Jedynie 22,1 proc. ankietowanych nie ma takich oczekiwań odnośnie do konfliktu cenowego miedzy największymi sieciami handlowymi w Polsce — wynika z badania UCE Research i Grupy Offerista, którego wyniki „Rzeczpospolita” opisała jako pierwsza.

Z badania wynika, że najbardziej na zaostrzoną walkę sieci liczą Polacy w przedziale wiekowym 45-55 lat oraz 35-44 lat, są to też głównie mieszkańcy z jednej strony miast średnich, jak i największych aglomeracji.

Handel
Auchan opuścił Rosję. Wielki majątek francuskiej sieci oficjalnie kupił 23-latek
Handel
Walka z dyskontami nie tylko na ceny żywności
Handel
Lepsze dwa lata dla handlu na świecie
Handel
Walka na ceny z dyskontami wychodzi poza żywność. Teraz odzież i wyposażenie domu
Handel
Grzegorz Pytko, Biedronka: To nie my rozpoczęliśmy ostrą walkę na obniżki cen