Tylko w lipcu wartość rynku elektroniki skurczyła się o 3 proc. rok do roku, w maju i kwietniu malała jeszcze mocniej, bo niemal o 4 proc., wynika z danych GfK. W raportowanym okresie od października do lipca jest co prawda 1,9 proc. na plusie, ale to efekt mocnych wzrostów z początku roku. Obecnie z miesiąca na miesiąc spadki w wielu kategoriach produktów się pogłębiają, i to mowa o tych największych – jak komputery i laptopy, telewizory oraz duże AGD.
Raty i oszczędzanie
– Utrzymująca się wysoka inflacja i spowolnienie gospodarcze wpływają negatywnie na branżę. Rynek elektroniki użytkowej jest wprawdzie wartościowo na plusie, ale ilościowo spada – mówi Snjezana Bandner, prezes MediaMarktSaturn Polska. Najmniej negatywny trend widać w przypadku smartfonów, które coraz częściej są w stanie zastąpić laptopy, ale też elektroniki sportowej i produktów, które nie wymagają wysokich jednorazowych wydatków – jak np. urządzenia małego AGD czy akcesoria.
Czytaj więcej
Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego podwyższyła stopy procentowe w strefie euro po raz 10 z rzędu pomimo narastającego ryzyka recesji. Złoty, wbrew obawom, mocno na tym nie ucierpiał.
– Lekką tendencję wzrostową obserwujemy we wszystkich kategoriach segmentu premium, co jednak nie rekompensuje spadków w ujęciu całościowym. Wzrost kosztów życia generuje większe zapotrzebowanie na programy finansowania zakupów, jak np. raty 0 proc. czy odroczenie pierwszej raty – dodaje Snjezana Bandner. W efekcie firma koncentruje się na zapewnieniu różnych modeli finansowania zakupów w zależności od możliwości i preferencji klientów, np. odkup używanego sprzętu, wynajem urządzeń czy zakupy w systemie ratalnym.