Muzułmanie zbojkotują Zarę? Palestyńczycy dostali religijny nakaz

Palestyński lider religijny Mahmud Habbasz, doradca przywódcy Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, wydał fatwę zakazującą Palestyńczykom kupowania w sklepach hiszpańskiej sieci odzieżowej Zara – informuje palestyński portal Wafa.

Publikacja: 24.10.2022 10:57

Sklep Zara w Dizingoff Center  w Tel Awiwie

Sklep Zara w Dizingoff Center w Tel Awiwie

Foto: Bloomberg

Habbasz wydał fatwę na sieć hiszpańskich sklepów odzieżowych, ponieważ właściciel sklepów tej firmy w Izraelu Joey Schwebl spotkał się z przywódcą izraelskiej radykalnej prawicy. Mahmud Habbasz wezwał władze krajów islamskich na całym świecie do przyłączenia się do bojkotu.

Itamar Ben-Gwir, z którym spotkał się szef izraelskiej sieci Zary, to przywódca prawicowej, antypalestyńskiej partii Otzma Yehudit (Żydowska Siła). Portal Wafa pisze o nim, że „podżega do zabijania Palestyńczyków” w toczącej się kampanii wyborczej do Knesetu.

Czytaj więcej

Teksas ogranicza współpracę z Ben&Jerry’s i Unileverem. Powodem Izrael

Palestyńskie Ministerstwo Gospodarki Narodowej ogłosiło, że pociągnie hiszpańską firmę odzieżową Zara do odpowiedzialności za oświadczenia jej izraelskiego agenta popierające „rasistowskiego osadnika, Itamara Ben-Gvira”. Joey Schwebl zorganizował w swoim domu w miejscowości Raanana spotkanie wyborcze polityka połączone ze zbieraniem funduszy na jego kampanię.

Po fatwie Habbasza w mediach społecznościowych pojawiły się filmy nakręcone przez Palestyńczyków, pokazujące publiczne palenie ubrań z hiszpańskiej sieci odzieżowej.

Izraelska lewica oraz działacze arabscy ostro krytykują Schwebla, zarzucając mu, że jest rasistą, homofobem i skrajnym prawicowcem. Schwebl uważa za konieczne odebranie obywatelstwa i deportowanie osób wykazujących nielojalność wobec państwa Izrael. Poglądy i postulaty Ben-Gwira są ekstremistyczne nawet dla izraelskiej prawicy, w tym byłego premiera Benjamina Netanjahu – pisze hiszpański dziennik "ABC".

Tymczasem sondaże wskazują na mocny wzrost popularności partii Żydowska siła, która może stać się po wyborach 1 listopada trzecia siła polityczna w izraelskim parlamencie – pisze dziennik „El Pais”.

Joey Schwebel jest kanadyjsko-izraelskim miliarderem, który zwykle trzyma się z dala od kamer. Przewodniczy firmie Trimera Brands, która posiada franczyzę w Izraelu dla wszystkich marek grupy Inditex. W głównych centrach handlowych kraju znajduje się około 80 sklepów, głównie Zara i Pull&Bear, Bershka i Stradivarius, a także Massimo Dutti, Zara Home i Lefties.

Czytaj więcej

Premier Izraela grozi międzynarodowemu koncernowi bojkotem
Handel
Amerykańska sieć handlowa zwolniła pracowników za interwencję w napadzie
Handel
Brytyjskie supermarkety walczą z marnowaniem mleka. Wprowadzają ważną zmianę
Handel
Ruszają sezonowe Żabki w turystycznych miejscowościach
Handel
Niemiecki koncern chciałby odkupić swój rosyjski biznes. Stawia warunki
Handel
Rosja: Chcesz kupić jajko? Musisz pokazać paszport