Koncern Nike już 3 marca poinformował, że w odpowiedzi na działania Moskwy na Ukrainie tymczasowo zawiesi działalność we wszystkich swoich sklepach w Rosji, które są jego własnością i są obsługiwane przez Nike – pisze Reuters.

Szef Inventive Retail Group (IRG), która prowadzi sklepy marki Nike w Rosji poprzez swoją spółkę zależną Up And Run, powiedział, że Nike nie dostarcza już towarów do Rosji. „Ponieważ wyczerpią się dostawy towarów, IRG będzie zmuszona zamknąć wszystkie swoje sklepy pod tą marką” – dziennik „Wiedomosti” cytuje słowa prezesa IRG Tichona Smykowa w liście do pracowników. „Rozpoczęliśmy wspólny biznes w 2012 roku, z miłością budowaliśmy najlepszą sieć sklepów w kraju, a 10 lat później znaleźliśmy się w sytuacji, w której ten biznes nie może istnieć” – napisał Smykow.

Up And Run prowadzi 37 sklepów w całej Rosji, od Sankt Petersburga po Nowosybirsk, a na swojej stronie internetowej wymieniono 28 z nich jako wciąż otwartych.

Reuters informuje, że trzy sklepy Nike w Moskwie działają jak zwykle.

„Wiedomosti” informują, na podstawie danych z rosyjskiego urzędu patentowego Rospatent, że umowy franczyzowe Nike z Up And Run, a także innymi franczyzobiorcami A3 Sport i Yar wygasają 26 maja.

Nike dystansuje się od Rosji, wycofując się ze sponsoringu strojów dla Spartaka Moskwa, jednego z najpopularniejszych rosyjskich klubów piłkarskich, który następnie zlikwidował swój drugoligowy zespół, powołując się na trudności finansowe.

Czytaj więcej

KFC i Pizza Hut miały wyjść z Rosji, ale restauracje wciąż działają