#RZECZoBIZNESIE: Marek Nowakowski: Polska dla Turcji jest strategicznym partnerem

- W I kw. tego roku obroty polsko-tureckie znów wzrosły. Współpraca gospodarcza trwa – mówi Marek Nowakowski, prezes Polsko Tureckiej Izby Gospodarczej.

Aktualizacja: 07.06.2016 16:39 Publikacja: 07.06.2016 15:33

#RZECZoBIZNESIE: Marek Nowakowski: Polska dla Turcji jest strategicznym partnerem

Foto: Rzeczpospolita

Rozwój gospodarczy Turcji jest coraz silniej hamowany przez napięcia polityczne. Dziś doszło do kolejnego zamachu w Stambule, w wyniku którego zginęło 11 osób. Turcja nie tylko zmaga się z ciągłą walką z Państwem Islamskim, ale też z konfliktem z Kurdami i Rosją.

- Napięcia wewnętrzne i te różne dramatyczne wydarzenia na pewno nie są bez znaczenia dla kontaktów gospodarczych z Turcją – mówi Marek Nowakowski.

- Ważniejsze jest jednak to, że Turcja ma stabilny i długoterminowy program rozwoju gospodarczego, który dosyć konsekwentnie przez 10 lat jest realizowany – uważa. – W tym programie cele mają zarysowaną perspektywę do 2020 r.

Jak dotąd dane wskazują, że kontakty gospodarcze Polski z Turcją nie uległy silnej destabilizacji w związku z ciągłymi atakami terrorystycznymi. - Co bardzo ciekawe, w I kw. tego roku obroty dwustronne polsko-tureckie znów wzrosły w porównaniu do poprzedniego takiego okresu o 10 proc. – zauważa Nowakowski.

- Czyli mimo tych powstających okresowo zagrożeń, współpraca gospodarcza trwa – dodaje.

Jak poważny jest dla Turcji narastający konflikt z Rosją? - Rosja jest ważnym partnerem gospodarczym dla Turcji. Jest przede wszystkim źródłem dużej ilości surowców energetycznych potrzebnych Turcji – mówi Nowakowski.

Szczególnie ważnym dobrem importowanym z Rosji jest gaz ziemny, którego roczne dostawy do Turcji wynoszą ok. 6-7 mld metrów sześciennych. - Na ten moment Turcja nie ma czym go zastąpić – dodaje.

Załagodzenie konfliktu między Turcją a Rosją jest zatem w interesie każdej ze stron. - Obie strony szukają honorowego wyjścia z tej sytuacji. Rosjanie też mają interesy w Turcji, na przykład budują elektrownię atomową – wyjaśnia.

Tańsze wakacje w Turcji

Odpływ Rosjan z Turcji i wzrost napięcia politycznego mogą doprowadzić do zaniżenia cen ofert turystycznych. - Właściciele całego systemu turystycznego muszą dramatycznie walczyć o pozyskanie nowych turystów - podkreśla Nowakowski. – Są na przykład dopłaty do samolotów czarterowych, które przewożą turystów, co oznacza obniżenie kosztów podróży – dodaje.

W 2015 r. eksport z Polski do Turcji wyniósł prawie 12 mld zł – o 20 proc. więcej niż rok wcześniej. Co eksportujemy do Turcji?

- Eksport w grupach towarowych jest w dużej części bardzo podobny do importu z Turcji – mówi Nowakowski i wymienia takie towary, jak maszyny, urządzenia AGD, komputery. - Ogromną grupę stanowi przemysł samochodowy. W Turcji są największe fabryki Toyoty, Hondy i kilku innych, które obsługują rynek europejski – dodaje.

- To oznacza, że nasze gospodarki są w pewnym sensie komplementarne, o zbliżonym poziomie technologicznym i w zbliżonych grupach produktowych – twierdzi.

- Polska dla Turcji jest strategicznym, długofalowym partnerem – podsumowuje. Naszym najważniejszym atutem jest stabilność wzrostu gospodarczego, utrzymująca się już od wielu lat. Naszym głównym partnerem biznesowym są Niemcy, co również stanowi dla Turcji otwarte drzwi do innych krajów europejskich.

Handel
Allegro rozszerza program Smart
Handel
Donald Trump obniża cła na towary z Chin o najniższej wartości
Handel
Żabka pokazała wyniki. Akcje tanieją
Handel
Temu wygrywa z Allegro? Niekoniecznie
Handel
Grupa CCC podtrzymuje plan szybkiego rozwoju