Reklama
Rozwiń

Tarcza raczej nie ochroni Polski przed recesją

Epidemia Covid-19 będzie miała długotrwały negatywny wpływ na polską gospodarkę. W tym roku czeka ją pierwsza od 1991 r. recesja, a przyszły rok nie przyniesie spektakularnego ożywienia.

Aktualizacja: 30.03.2020 06:06 Publikacja: 29.03.2020 21:00

Tarcza raczej nie ochroni Polski przed recesją

Foto: iStockphoto

Takie prognozy przedstawili w poniedziałkowym raporcie ekonomiści z Credit Agricole Bank Polska. Według nich polska gospodarka skurczy się w tym roku (realnie, czyli w cenach stałych) o 2,1 proc., a w 2021 r. urośnie o 2,3 proc. W scenariuszu opublikowanym dwa tygodnie wcześniej zespół Jakuba Borowskiego zakładał, że Polsce uda się uniknąć recesji. Ten rok miał zakończyć się wzrostem PKB o 1,2 proc., a kolejny wzrostem o 2,7 proc.

„Dwa tygodnie temu (…) uważaliśmy, że przebieg epidemii Covid-19 w Polsce będzie ostry, ale jej wpływ na warunki gospodarcze będzie krótkotrwały. Zakładaliśmy też, że reakcja ze strony polityki gospodarczej będzie relatywnie szybka, co będzie ograniczało negatywny wpływ epidemii na aktywność gospodarczą” – tłumaczą zmianę swoich prognoz polscy ekonomiści francuskiej instytucji.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Gospodarka
Donald Trump znów wzywa szefa Fedu do dymisji. Zyskał nowego sojusznika w tej walce
Gospodarka
Obowiązki domowe: oszczędność czy zysk? GUS policzył, ile warta jest praca rodzin
Gospodarka
Była szefowa MSZ Hiszpanii: Wobec ceł Donalda Trumpa bądźmy twardzi
Gospodarka
Czy nadchodzi koniec gabinetu Pedro Sáncheza?
Gospodarka
Na co i ile wydała Warszawa w 2024 roku? Ile wyniosły dochody?