- Dzięki współdziałania i podejmowaniu mądrych decyzji, uda nam się przetrwać ten trudny czas – mówił prezydent Andrzej Duda podczas konferencji „Tarcza dla polskich firm i pracowników. Forum gospodarcze Polskiego Funduszu Rozwoju".

Tarcza dla polskich firm to pakiet różnych działań pomocowych na rzecz ochrony miejsc pracy i przedsiębiorstwa. Dotychczas do firm trafiło już 37 mld zł. Z czego największa kwota to subwencje w ramach tzw. Tarczy Finansowej PRF – 28,4 mld zł (dla prawie 140 tys. firm zatrudniających 1,6 mln osób). Z kolei 670 tys. firm otrzymało mikro pożyczki na kwotę 3,3 mld zł, a na ochronę miejsce pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przyznano 3,2 mld zł.

Prezydent Duda podkreślał, że działania antykryzysowe zostały podjęte jeszcze w marcu, natychmiast po tym, gdy jasne się stało, że pandemia nie ominie Polski, a jej skutkiem będzie także kryzys gospodarczy.

– Oczywiste się stało, że potrzebne są ogromne programy ratunkowe. Nie mogły to być programy bojaźliwe, nie można było tu oszczędzać – podkreślał prezydent. Dodawał, że wszystkie programy zostały przygotowane i szybko wdrożone dzięki współpracy z rządem i instytucjami publicznymi oraz przy negocjacjach z partnerami społecznymi – biznesem i związkami zawodowymi.

Zdaniem prezydenta, w tak krótkim czasie i przy dobrym współdziałaniu, udało się przygotować rozwiązania, które dobrze działają i pokazują, że mamy sprawne i nowoczesne państwo. – Około 2,5 mln miejsc pacy już znajduje się w pod ochroną tarcz antykryzysowych. I mam nadzieję, że te miejsce pacy nie znikną. I uda się ma przejść przez ten kryzys w taki sposób, że polskie rodziny odczują go w jak najmniejszym stopniu – mówił prezydent.

Andrzej Duda dodał, że przed nami jeszcze wiele miesięcy wyzwań, a działania osłonowe będę kontynuowane. Także premier Mateusz Morawiecki zapowiedział kolejne odsłony programów pomocowych dla poszczególnych branż.

Zdaniem premiera Morawieckiego, polskie rozwiązania antykryzysowe są oceniane jako jedne z najlepszych na świecie. – Chronią miejsca pracy i modele biznesowe przedsiębiorstw przed zamykaniem, przed bankructwem – mówił premier. - Dają gospodarczą poduszkę bezpieczeństwa, dla biznesu i społeczeństwa. I dodał, że nawet według Komisji Europejskiej, taka poduszka pozwoli nam na mocne odbicie w przyszłym roku.

Morawiecki zaznaczył, że wzrost bezrobocia w kwietniu był na niskim poziomie, co niesienie pewien zastrzyk optymizmu, ale co nie oznacza, że nie będzie zawirowań w gospodarce. – Trwa największa burza gospodarcza od 100 lat. Ale nas statek płynie stabilnie, kurs został obrany w najlepszy sposób, działają instrumenty pomocowe – przekonywał premier.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ