„Cud” w Rosji: maleje przepaść między bogatymi a biednymi

Do agresji na Ukrainę Rosja była krajem o największej na świecie społecznej przepaści finansowej. Po rozpętaniu wojny Kreml doliczył się, że przepaść się zmniejszyła.

Publikacja: 15.01.2024 03:00

„Cud” w Rosji: maleje przepaść między bogatymi a biednymi

Foto: Bloomberg

Rosyjski urząd statystyczny Rosstat poinformował, że nierówności społeczne maleją. W 2022 r. dochody 10 proc. najbogatszych rodzin były dziewięć razy wyższe niż 10 proc. najbiedniejszych. W 2021 r. było to 10,3 raza.

Do wojny Rosja była krajem o największej na świecie przepaści finansowej. Według Narodowego Biura Badań Gospodarczych USA w 2019 r. na 1 proc. najbogatszych Rosjan przypadało trzy czwarte ówczesnego PKB Rosji, równowartość 1,05 bln dol.

Czytaj więcej

Rosjanie toną w długach. Rzucili się po kredyty na wszystko

Rosyjska statystyka nie uwzględnia danych o krezusach z rosyjskimi paszportami. Według danych Rosstatu, przytaczanych przez gazetę RBK, w 2022 r. 10 proc. rodzin rosyjskich o najwyższych dochodach dysponowało średnio 101,2 tys. rubli (dziś to 4547 zł) miesięcznie, podczas gdy dla 10 proc. o najniższych dochodach – 11,1 tys. rubli (455 zł).

„Rosja jest jednym z niewielu krajów, w których w ostatnich latach poziom nierówności stopniowo się zmniejsza” – ogłosił wiosną 2023 r. Maksym Oreszkin, doradca Putina.

Kreatywna statystyka Kremla

Brak oligarchów w statystykach, a także setki tysięcy mężczyzn wysłanych na front do Ukrainy znacznie poprawiły kreatywną statystykę Kremla. Jak zauważa RBK, „najbiedniejsze/najbogatsze gospodarstwa domowe pod względem poziomu dochodów to pojęcie względne. Rodzina może mieć znaczny majątek, ale mimo to nie osiągać dochodów i utrzymywać wysoki poziom konsumpcji dzięki oszczędnościom. Rosstat nie ma badań, które odzwierciedlałyby rozkład majątku pomiędzy gospodarstwami domowymi”.

Rosstat odnotował także istotne różnice w poziomie świadczeń socjalnych. Dla biedaków świadczenia socjalne stanowią nieco ponad 40 proc. dochodów (17 tys. rubli miesięcznie – 765 zł). Większość świadczenia pochodzi z zasiłków na dzieci: najuboższe rodziny otrzymują średnio 5,3 tys. rubli (238 zł) miesięcznie na dziecko do 18. roku życia.

Czytaj więcej

Putin chwali rosyjską gospodarkę. Nikt nie widział tych danych

Bogaci dostają w Rosji więcej świadczeń socjalnych niż biedacy. W 2020 r. Izba Obrachunkowa Rosji (odpowiednik NIK) stwierdziła, że jedna piąta ubogich rodzin nie otrzymywała w poprzednich latach żadnych świadczeń socjalnych od państwa. Dopiero w 2023 r. ujednolicono zasiłki dla rodzin z dziećmi. Objęły ponad 10 mln obywateli.

W roku rosyjskiej agresji na Ukrainę 15,3 mln Rosjan, czyli 10,5 proc. ludności, miało dochody poniżej granicy ubóstwa. To najniższa liczba rosyjskich biedaków od początku lat 90. Kreml tłumaczy ten „sukces” wzrostem świadczeń socjalnych. Zanim Rosja wywołała wojnę, niezależni ekonomiści oceniali ocean rosyjskiej biedy na 20–25 mln ludzi, czyli 15 proc. społeczeństwa.

Gospodarka
Rząd Portugalii przed trudnym zadaniem
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Gospodarka
MFW: światowa gospodarka solidna, ale może być lepiej
Gospodarka
Rosjanie atakują Ukrainę z wózków golfowych. Przemysł nie nadąża za stratami
Gospodarka
Charles Michel: Europejczycy mają dziewięć bilionów euro oszczędności
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Gospodarka
Joanna Tyrowicz: W kwestii inflacji nie powinniśmy liczyć na łut szczęścia