"Można powiedzieć, że dotknie nas z pewnością drożyzna w roku 2023, ale w dużo mniejszym stopniu niż w roku bieżącym" – powiedział wiceminister finansów Artur Soboń w Radiu RMF24.

Czytaj więcej

Decyzja o zerowym VAT na żywność jeszcze nie teraz. KPO pomoże budżetowi

Zapytany, ile kierowcy zapłacą za paliwo w związku z powrotem od 1 stycznia wyższej stawki VAT, Soboń tłumaczył, że "dzisiaj jesteśmy w sytuacji, w której na cenę finalną paliwa w największym stopniu ma wpływ cena rynkowa baryłki ropy i sytuacja naszego złotego, czyli czy ten złoty jest silny, czy ten złoty jest słaby".

"Jeśli będziemy prowadzić mądrą politykę makroekonomiczną, czyli taką politykę, w której będziemy ograniczać nasze potrzeby pożyczkowe, będziemy prowadzić ostrożną politykę fiskalną, będziemy dbać o wysoki poziom inwestycji, będziemy, krótko mówiąc, prowadzić politykę rozwoju ostrożną pod takim fiskalnym kątem, to z całą pewnością złoty będzie się wzmacniał. Do tego bardzo użyteczne byłyby środki z Krajowego Programu Odbudowy" – powiedział wiceminister finansów.

Artur Soboń powiedział w RMF24, że KPO „opłaca się Polsce” ponieważ będziemy musieli mniej pożyczać, będziemy mieli więcej pieniędzy na inwestycje oraz będziemy mieli wyższy wzrost PKB.