Dania zwiększa badania, działalność edukacyjną i biznesową w rejonie Arktyki. Ministerstwo edukacji i badań przygotowało nową strategię arktyczną dla północnych regionów autonomicznych.

Minister edukacji i badań Ulla Tornes argumentuje, że strategia wzmocni pozycję Danii jako kraju, który jest jednym z najbardziej aktywnych w badaniach Arktyki. Badania te są źródłem ważnych informacji na temat wpływu globalnych zmian klimatu na ludzi, zwierzęta i rośliny - przypomina Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza.

Grenlandia (ok. 55 tys. mieszkańców) i Wyspy Owcze (45 tys. ludzi) to regiony o bardzo dużej autonomii. Oba nie należą do Unii Europejskiej; mają własne rządy, które decydują o wszystkim oprócz polityki zagranicznej i obronnej. Posługują się własnymi językami (język grenlandzki nigdy nie był językiem pisanym, specjalna gramatyka została dla niego stworzona w XX w).

Wyspy Owcze mają tez własny pieniądz - koronę faryjską. Zarówno Wyspy jak i Grenlandia bazują na przetwórstwie rybnym; a istotne branże gospodarki to także turystyka i przemysł stoczniowy. Oba regiony są zależne gospodarczo od dotacji Kopenhagi. Dlatego nowa strategia kładzie nacisk na większe finansowe usamodzielnienie Grenlandii i Wysp Owczych.

Obejmuje m.in. więcej materiałów informacyjnych dla osób z Grenlandii i Wysp Owczych dotyczących możliwości ubiegania się o środki finansowe w ramach duńskiego systemu badań i innowacji.

Inicjowanie procesu określania interesów dotyczących Arktyki w strategicznych krajach, w których utworzono ośrodki innowacji.

– Zapewnienie odpowiedniej bazy wiedzy (analizy, gromadzenie danych) w celu oceny potencjału międzynarodowego ośrodka badawczego na Grenlandii.

– Wsparcie dalszego rozwoju portalu Isaaffik.org, np.w formie dodatkowych informacji na temat edukacji o Arktyce, oraz zwiększenie jego popularności na całym świecie.

– Ocena możliwości ułatwienia badaczom duńskim i zagranicznym dostępu do danych na temat Arktyki,

Autopromocja
BLACK WEEKEND

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

– Skupienie wysiłków na skutecznej realizacji umowy w sprawie współpracy naukowej podpisanej przez Radę Arktyczną,

– Pełnienie na forach międzynarodowych bardziej strategicznej i koordynującej roli na obszarze badań arktycznych Danii.