Raport przedstawia zachowania, za które potrafi grozić nawet odpowiedzialność karna. Ankietowani określili w nim stopień aprobaty bądź potępienia dla określonych zachowań, co pozwoliło zbudować listę nadużyć, które są przez nas negowane bądź nadal akceptowane.
Wiele mówi się o świadomości finansowej Polaków i edukacji ekonomicznej. Wciąż jednak kwestia usprawiedliwienia sytuacji, w której ktoś podpisuje umowę bankową bez uprzedniego zapoznania się z jej zapisami jest zachowaniem w największym stopniu akceptowanym przez społeczeństwo. Odpowiedzi, które nie negują jednoznacznie tego typu zachowań jest w sumie blisko 30 proc. Mimo, że to w interesie kredytobiorcy jest zapoznanie się ze wszystkimi szczegółami umowy, którą podpisuje, wciąż wymagamy by to pracownik podczas analizy oferty dokładnie przedstawił nam jej warunki i rozwiał wszelkie wątpliwości.
Unikanie podatku VAT, to proceder z którym polski Rząd walczy już od kilku lat promując akcję Loterii Paragonowej. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż w wielu miejscach płacimy gotówką bez rachunku. Dla zdecydowanej większości badanych (3/4), takie zachowanie nie może być tolerowane. Wynik ten jest dużo lepszy niż w zeszłym roku. Jednak wystąpienie wyjątkowych sytuacji, w których usprawiedliwianie takich działań jest dopuszczalne, zakłada aż 1/5 ankietowanych, a w sumie około 6 proc. ankietowanych usprawiedliwia takie nadużycia często bądź zawsze.